Polat-yıldız-foto

Yaşadığımız ve Öğrendiğimiz Hayatlar

Polat Yıldız

Polat-Yıldız-İsimlik

Hepimiz (insanoğlu denen varlık) dünyaya gözlerimizi açtıktan sonra içinde bulunduğumuz aile ve sosyal çevre ile birlikte yaradılışımızdan gelen doğma, büyüme, beslenme ve diğer ihtiyaçlarımızı yerine getirme durumlarından sonra kimi zaman uzun bir yaşamdan sonra, kimi zaman daha kısa bir yaşamdan sonra çeşitli nedenlerden dolayı hayata  gözlerimizi yumuyoruz. (Burada genelin kabul ettiği gerçeği savunarak söylüyorum) Hepimiz dünyaya bir kere geliyoruz. Ve yaşam şartlarımıza, ekonomik durumlarımıza, içinde olduğumuz psikolojilere göre yaşamımızı sürdürüyoruz.

Bu yaşamı sürdürme esnasında ise çeşitli aktivitelerde bulunuyoruz. Pek çok bilgi ediniyor, tecrübeler biriktiriyor, aktarımlar sağlıyoruz. “İnsanlar insanlar ile güzeldir“, diye bir düşünce içerisindeyim. Evet biz yaşıyoruz ama bizimle birlikte (bizimle hiç alakası olmayan insanlar ile birlikte) başka insanlar ile bu dünyayı ve bu dünyanın nimetlerini paylaşıyoruz.

Bunun neticesinde ise hayatımızın belirli bölümlerinde o insanları (tanışma yahut denk gelme/rastlaşma usulü ile) hayatımıza az ya da çok dahil ediyoruz. (Bu arkadaşlık olabilir, dostluk yahut evlilik ile bütün ömrü, acıları, aşkı paylaşmak) Neticede hepimiz bi hayat yaşıyoruz ve burada yaptığımız bir takım başka eylemler ile aslında başka hayatlara da farklı vesileler ve vasıtalar ile dahil olabileceğimizi onların da bizi etkileyebileceğini görmeyi mümkün kılıyoruz.

Örneğin bir kitap okumak. Okuduğumuz (zevkler değişebilir) türe göre, oradaki karakterlerin yaşamlarına şahit olmak, onların aşklarını görmek, hissetmek, acılarını paylaşmak, gitmediğimiz şehirleri, beldeleri, betimlenerek yazılmış satırlardan hayâl etmek, sanki oralardaymış gibi o havayı solumak mümkün. Bu şekilde elimizde olan bir yaşamımıza gerçek hayatın dışında aslında birçok insanı, hayvanı, şehri, hayatları dahil edebileceğiz.

Bu seyrettiğimiz filmlerde de böyledir. Sözgelimi x filmlerindeki a insanının ne zorluklarla okuduğunu, b insanının açlık içinde nasıl öldüğünü, c ve d insanlarının nasıl doyumsuz bir aşk yaşadıklarını, e insanının annelik duygusunu nasıl yansıttığını ve ne gibi fedakarlıklar yapabileceğini ve bunun gibi pek çok örneği yaşamımıza birer birer dahil edebiliriz. Böylelikle hem içinde bulunduğumuz hayata, şartlara şükretmeyi bilir/elimizdekilerin değerini anlarız, hem de elimizde olmayan ama bize onlara ulaşmak için, kendimizdeki eksikleri de tamamlamak için olanak ve hayal kurma gücü sağlayacak duruma da ulaşabiliriz diye düşünüyorum.

Bunları sadece verdiğimiz kitap ve film, tiyatro örnekleri üzerinden de yapmayabiliriz. Zevklerimize göre başka örnekler de bulabiliriz. Biz burada bu iki örnek üzerinden gittik. Son olarak; aslında yeri gelip bazen memnun olup bazen memnun olmadığımız hayatımızda nasıl daha farklı yerlere evrilip nasıl başka durumları görüp buradan renklendirebilirsek hayatımızda o kadar zengin oluruz diye düşünüyorum. Polat Yıldız.03.01.2022

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir