Yalnızcıklar

Yalnızcıklardan “Daha Güzel Bir Dünya İçin Kadın ile Elele” Sergisi

Sergi

Küresel salgın günlerinde sanatsal etkinliklerin çoğalması sanat izleyicilerini sevindiriyor… Baba-kız Yalnızcıkların Reha Yalnızcık ve Perincan Yalnızcık’ın Ürün Sanat Galerisi’nde açacakları “Daha Güzel Bir Dünya İçin Kadın ile Elele” Resim Sergisi de bu etkinliklerden biri.

Ürün Sanat Galerisi’nde 26 Mayıs’ta açılacak sergi 26 Haziran 2021’de toplanacak.

Ürün Sanat Galerisi

Sarıgül Sokak, 2/5, Caddebostan – İstanbul

REHA YALNIZCIK VE PERİNCAN YALNIZCIK KİMDİR ?
REHA YALNIZCIK

1950 yılında İstanbul’da doğan Reha Yalnızcık 1975’de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümü‘nden (Günümüzde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) mezun oldu. Orta öğrenimi sırasında tanıştığı Grafik Sanatların birçok dalında ürünler verdi, ödüller aldı (kitap kapağı, afiş ve illüstrasyon çalışmaları ile). Basın yayın kuruluşlarının gazete ve dergi tasarımlarından logolarına kadar farklı alanlarında da çalıştı.

Sanatçının her zaman en büyük arzusu yalnızca resim yaparak yaşamaktı. Önceleri resim ve grafik sanatları birlikte sürdürdü. İlk kişisel sergisi “Doğa ile Haşır Neşir“i (1980 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), “Barış’a“(1981 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), “Benim İstanbul’um” (1984 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), “Her gün 23 Nisan” (1985 İstanbul Taksim Sanat Galerisi), sergilerini bu dönemde gerçekleştirdi. Günümüze kadar 80’in üzerinde kişisel sergi açtı, 100’ün üzerinde karma sergiye katıldı. Ayrıca kendi gibi ressam olan kızı Perincan Yalnızcık ile ortak 15 sergiye imza attılar. 1988-89 yıllarında çocuklara televizyondan resim dersleri verdi.

Pek çok soruna göndermeler içeren resimleriyle oluşan sergilerinin dışında, çok önem verdiği düşünme eğilimine dikkat çekme adına 1992 yılının Ocak ayında 2 adet düşünce kitabı yayınladı. Yurtiçi ve Yurtdışında çok çeşitli yayınlarda yer aldı. Kartpostal, kupa ve telefon rehberi gibi Unicef ürünleri için eserleri seçildi, yayınlandı.

1992 yılında sanatçıya Çocuk Vakfı tarafından “Son Kırk Yılın Çocuk Resimlerine Katkı Ödülü“, Inepo‘nun ilk kez dağıttığı “Çevre Sanat Ödülleri“nden; “Resim Dalı” ödülü verildi. (2001) 2013 yılında ise Dünya Kardeşlik Birinciliği Mevlana Yüce Vakfı’nın, Plastik Sanatlar ödülüne layık görüldü.

KENDİ ANLATIMIYLA KİMDİR PERİNCAN YALNIZCIK ?

1987 yılında İstanbul’da doğdum. İlköğretim ve lise eğitimimi, Özel Kalamış Koleji’nde tamamladım. Kalamış Koleji’nin 50. Yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği resim yarışmasında 3.lük ödülü aldım. Aynı yıl, 50 Yıldır “Unutulmayan Müzikaller” oyununda yer aldım. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda misafir öğrenci olarak eğitim aldığım sırada, Kasdav tarafından verilen “Gelecek Vaadeden Solist Ödülü”ne layık görüldüm. 2008’de Marmara Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü‘nü, fakülte ikincisi olarak bitirdim. Mezun olduğum günden bugüne, 4 kişisel, baba kız 15 ortak sergi gerçekleştirdim.

Yurtiçi, yurtdışı birçok karma sergiye katıldım. 2011-2012 yılları arasında Vakko’da Eşarp Ürün Müdürlüğü yaptım. 15-18 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleşen “Turkish Airlines Challenge Tour Belek”te eserlerim dünyada ilk kez “Golf Sahalarında Açık Hava Resim Sergisi” projesi kapsamında yeraldı.

2014 yılında Mimar Sinan Üniversitesinde Pedagojik Formasyonu‘mu tamamladıktan sonra 4 yıl Modafen Okullarında Resim Öğretmenliği ve 2 yıl Pakkan Okulları‘nda Görsel Sanatlar Bölüm Koordinatörüğü yaptım. 2020 yılı itibariyle FMV Işık Okulları’nda, Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak çalışmaktayım.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Aydın Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladım.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir