KIRIK -Kilit

Veysel Boğatepe’den Roman: Kırık Kilit

Kitap

Veysel Boğatepe, uzun süredir üzerinde çalıştığı romanını  Kora Yayın‘dan çıkardı. Biyografik romanda son 50 yıldır yakın coğrafyamızda yaşanan olaylara da mercek tutuluyor.

DÖRT KİLİT BİR ANAHTAR BİR DE NİLÜFER…

Kırık Kilit” romanı ile yaşamın her alanına dokunan yazarımız, iç içe geçmiş çok katmanlı olayları alegorik bir üslupla kurgulayarak okurunu İran, Türkiye, İsveç ve Amerika gibi dört farklı ülkede uzun bir gezintiye çıkarırken aynı zamanda da 1979 İran’ı ile 1980 Türkiye’sinden kesitler sunuyor.

YEŞİL DEVRİM’DEN SONRA MİLYONLAR İRAN’I TERK EDER

Şah Rıza Pehlevi’nin on iki adamından biri olan ve dönemin istihbarat örgütü Savak’ta üst düzeyde görev yapan Muhammed Alishahi, “Yeşil Devrim”den hemen sonra ailesiyle birlikte ülkesini terk ederek Türkiye’ye kaçar. Bir süre sonra da 12 Eylül askeri darbesine yakalanır. Ankara’nın kaos ve kargaşa ortamında bir yandan yaşam mücadelesi verirken diğer yandan da peşine düşen gizli örgüt elemanlarından korunmaya, gizlenmeye çalışır.

İRAN, TÜRKİYE, İSVEÇ VE AMERİKA ARASINDA MEKİK DOKUYAN ÖYKÜ

Sadece Alishahi’nin değil, dört ülkeyi dolaşan ve dört ayrı rejimle tanışan ailesinin ve küçük kızının da yaşama tutunma serüvenidir bu. Türkiye’yi vatanı olarak benimseyen, aşk denilen yabanıl duyguyla ilk kez Ankara’da tanışan, sonra da Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan bir mültecidir artık. Babası ile uzun süren bir anlaşmazlığın, çatışmanın içine düşen Nilüfer’in, bundan sonraki yaşamının belli başlı durakları İran, Türkiye, İsveç ve Amerika olacaktır.

Dört ülke, dört rejim ve dört ayrı yaşam tarzına uyum sağlamaya çalışan küçük bir kızın yaşam serüvenini hüzünle okuyacaksınız.

Kitabın künyesi:

Yayınevi: Kora Yayın

Kitap Adı: Kırık Kilit

Yazar Adı: Veysel Boğatepe

Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan

Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: Haziran 2021

Baskı Sayısı: 1. Baskı

ISBN 978 – 605 – 5601 – 87- 4

Barkod No: 9786055601874

Fiyatı: 30 TL

Boyut: 13.5 x 19.5 cm.

Kapak Cinsi: Bristol karton

Türü: Roman

Etiketler

Bir Yanıt Yazın