Merih Yıldız

“Uykusuza Masallar… ”

Sergi

Terakki Sanat, 5 Aralık 2019 – 18 Ocak 2020 tarihleri arasında, Merih Yıldız’ın ‘’Uykusuza Masallar’’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

Merih Yıldız, gittikçe bozulan kent yapısının yarattığı görüntüsel ve psikolojik tahribat karşısında öz kimliğinden uzaklaşıp, giderek mekanikleşen çağımız insanlarına eleştirel bir gönderim yaparak; insanın özünde sahip olduğu saf potansiyeli ve ait olduğu doğanın yapısı ile bağlantı kurduran imgelerin yarattığı anlamların üzerine düşündürüyor.

Merih Yıldız’ın Resmi

Realist, romantik, dışavurumcu, sembolist çeşitli eğilimleri zengin üslubunda farklı anlatım katmanları ile içiçe barındıran Merih, gerçeküstü, metafizik, fantastik, lirik vb. unsurlarla beslediği hayal/kurgu/düş dünyaları yaratıyor. Gerçekçilik onun için anlattığı masalı inandırıcı kılmak için gerekli. Romantizm ise dramatize etmek için; tiyatral kılmak, gözümüzün önünde sahnelenen bir düş gibi içselhale getirmek. Dışavurumcu renk ve enerjik fırça darbelerini ham duyguya ulaşmak için kullanıyor daha çok; Sembolizm ise tüm bunları öte dünyaya taşımak ya da öte dünyayı buraya getirmek için kullandığı; yani ideal ve gerçek olanı buluşturduğu zemin..

Resim yapmak; onun için öncelikle içsel bir yolculuk. Kendini arayış; özgün evrenini, iç dünyasını anlamanın ve anlatmanın yolu. Metaforu olarak da doğayı kullanıyor. Naif bir içtenlikle arzuladığı saf ve bozulmamış akışkan doğa; sembolik biçim, renk ve ışık ilişkileriyle ruhunu üflediği fırçasının ucundan hayat buluyor tualinde.

İnsan yapımı ve insanı simgeleyen korkulukları, masumiyetin ve doğanın simgesi gibi; doğaya yapılan karşısında donakalmış haldeler ama. Bu halleriyle biraz da insanın içindeki saflığı, bozulmamışlığı taşıyorlar cansız bedenlerinde. Korkuluk, bir yandan da doğa ile insan arasındaki çizgide duruyor; aynı anda hem insanın doğaya karışmasının, hem de yabancılaşmasının ifadesi gibi. “Ana” olarak nitelediği doğaya etmediği kötülük kalmayan bu paradoksal türün trajikomedisini temsil ediyor adeta..

Bazan bir fantastik edebiyat kitabı resimlemesi gibi yapıtları Merih’ in, bazan bir bilgisayar oyunun seviyeleri gibi; ama hep oyuncu ve düşsel. Anlatmak istediğine göre yeniden şekillenen bir yap-boz gibi. Pitoresk ve çocuksu iç dünyasını, renk ve biçim ilişkileri ile oynayarak ifade ediyor sanatçı…

Rıza Kuruüzümcü

 

 

Merih Yıldız’ın Kültür Sanat Tv’de daha önce yayınlanan haberi:

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir