Uluslararası İnternational İstanbul Bienali

Uluslararası İnternational İstanbul Bienali, “Her koşulda yaratı” diyor

Haber Sergi
Uluslararası İnternational İstanbul Bienali
Uluslararası İnternational İstanbul Bienali

9 Eylül – 30 Eylül 2019 tarihleri arasında İBB’ye ait Taksim Sanat Galerisi‘nde izlenime açık olan Uluslararası İnternational İstanbul Bienali‘ne 45 sanatçı katılıyor. Serginin düzenleyicisi Gülsün Erbil‘in sergide çalışması bulunmuyor. Erbil bu durumu şöyle açıklıyor: Bienali kendim için düzenlemiyorum. Katılmayı etik de bulmuyorum.

Her Zaman, Her Yerde, Her Koşulda Yaratı” sloganını kullanan alternatif bienal, geçtiğimiz günlerde bir tartışmaya da yol açmıştı. Gülsün Erbil‘in Uluslararası İnternational İstanbul Bienali‘nin patentini uzun uğraşlar sonucu alması ve İKSV‘ye bu adla bienal yaptırmayacağını açıklaması sonrası İKSV cephesi sessizliğe bürünmüştü.

İKSV cephesi sessizliğini sürdürürken, iki yıl sonraki 17. İstanbul Bienali‘nin bu adla yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor.

Uluslararası İnternational İstanbul Bienali‘ne katılan 45 sanatçının adları şöyle: Altan Doyran, Ayessha Quraishi, Aysun Çölbayır, Berika İpekbayrak, Bertrand Flour, Birsel Bahar Bacak, Carrie Fonder,Çınla Şeker, Çiğdem Erbil,Djawid C. Borower, Ece Clarke, Elif Nur Karlıdağ, Elif Soyer, Engin Aslan, Esra Sağlık, Fatih Balcı, Fatma Sağ Tunçalp, Firdevs Sağlam, Gamze Duman, Gediz Akdeniz, Halide Okumuş, Haydar Özay, Işık Tüzüner, Judy Rifka, Kaya Hacaloğlu, Kenneth Steinbach, Mahmut Durmuş, Margery Amdur, Maria Sezer, Meltem Söylemez, Murat Özbakır, Mustafa Sevinç, Necmi Murat, Nurdan Erçin, Orhan Tekin, Özlem Uslu, Sait Adalı, Semra Nak, Şebnem Altuntaş, Tatiana Kallergis, Tülin Öztürk, Tzvi Ben-Aretz, Utkucan Eken, Yeliz Ökdem Ateş, Zeynep Güldoğdu...

Bienalin sitesi: https://uluslararasiinternationalistanbulbienali.org

45 sanatçıyı temsilen Gülsün Erbil, Zeynep Güldoğdu, Bertrand Flour, Firdevs Sağlam, Margery Amdur, Şebnem Altuntaş ve etkinliğin açılışında bir dinleti veren Zeynep Çiloğlu Kültür SanatTv‘ye konuştular:

 

 

Gülsün Erbil‘in Kültür Sanat Tv‘ye yaptığı açıklama:

http://www.kültürsanattv.com/istanbul-bienali-iksv-tarafindan-bir-daha-yapilmaz-gulsun-erbilden-kultur-sanat-tvye-ozel-aciklama/

 

Zeynep Güldoğdu‘nun Kültür Sanat Tv‘ye yaptığı açıklama

http://www.kültürsanattv.com/uluslararasi-istanbul-bienali-zeynep-guldogdu-sergiyi-degerlendirdi/

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir