Uğur-Kayan

UĞUR KAYAN’IN İLK KİŞİSEL SERGİSİ “KARMA” PİRAMİD SANAT’TA

Sergi

Fotoğraf sanatçısı Uğur Kayan’ın ilk kişisel sergisi “Karma”, 12 Mart – 26 Mart 2021 tarihleri arasında Piramid Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Toplumda hep “aykırı” olarak anıldığını belirten Uğur Kayan, Karma ile izleyicisini anlamaya çağırıyor. Nü fotoğrafı, toplumun öteki olarak kabul ettiği şeyleri radikal şekilde ifade aracı olarak gören sanatçı, estetik ve kadın bedeni arasındaki ilişkiyi de derinleştiriyor.

Kadın bedeninin “namus” bahanesiyle toplumsal normlarla baskı altına alınmasını şiddet distopyası olarak gördüğünü ifade eden Kayan, Karma ile bu baskıcı sosyolojik duruma karşı ses yükseltmeyi amaçlıyor.

Yakaladığı karelerle toplumun her kesiminden farklı düşünce tarzlarına atıflarda bulunan Kayan, modellerini erotik veya nevrotik bağlamda ele alırken “Kim ne anlamak istiyorsa onu anlıyor. Tam da istediğim gibi; anlamaları. Anladıkları oranda da alışmaları” diyerek Karma sergisinin çerçevesini tanımlıyor ve ekliyor; “Ben topluma değil, toplum bana alışmak zorunda.”

İzleyicinin dört duvar arasında, ancak yalnızken değerlendirmeye açtığı kavramlarla sergi bağlamında yüzleşmesini hedefleyen sergiye paralel hazırlanan katalog, sanatçının “Umarım bu sergi baskı altında kalan, ötekileştirilen, utanç duymak zorunda bırakılan bütün insanların ve sanatçıların ‘karma’sı olur” sözleriyle açılıyor. Buradan hareketle nü fotoğrafın sanatçısıyla kurduğu ilişkiyi de sorgulama niteliği taşıyor.

Uğur Kayan’ın ilk kişisel sergisi “Karma”, 26 Mart 2021 tarihine kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.

 

Piramid Sanat

Feridiye Cad. No:25 Taksim/İstanbul

Etiketler

Bir Yanıt Yazın