Özer Akdemir01

TYS İzmir Temsilcisi Akdemir: “Her Türlü Mücadeleyi Yürütmek İçin Bir Aradayız”

Tuğçe Yerdelen

isimlik-tugceyerdelen

 

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) İzmir Temsilcisi Özer Akdemir ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Türkiye’de yazar olmanın avantajlarını ve dezavantajlarını konuştuk.

 Türkiye Yazarlar Sendikası olarak edebiyatı, sanatı küçük dar bir çevrenin ulaşabildiği bir alan olmaktan çıkarıp toplumun tüm kesimleri ile buluşturacak etkinlikler yapmayı planladıklarını söyleyen Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) İzmir Temsilcisi Özer Akdemir, Türkiye’de yazar olmanın avantajlarını ve dezavantajlarını görüştük.

Akdemir, “İzmir’in metropol ilçelerinin yanı sıra yoksul emekçi semtlerine ve en ücra dağ köylerine kadar üyelerimiz olan şair-yazarları götürme, yoksul halkla onları buluşturma, çeşitli söyleşi ve imza etkinlikleri gerçekleştirme gibi düşüncelerimiz var” dedi.

Özer Akdemir02

 “HER TÜRLÜ MÜCADELEYİ YÜRÜTMEK TYS’NİN AMAÇLARI ARASINDADIR”

 Tuğçe Yerdelen: Özer Bey, sizi sevgiyle selamlıyorum. Kısaca kendinizi tanıttıktan sonra, Türkiye Yazarlar Sendikası hakkında okurlarımıza bilgi verir misiniz?

 Özer Akdemir:  Bu söyleşi olanağını bize tanıdığınız için çok teşekkürler Tuğçe Hanım. Türkiye Yazarlar Sendikası 4 Şubat 1974’te Aziz Nesin’in girişimleri ile 70 şair ve yazarın katıldığı bir toplantıda kuruldu. Sendikanın ilk amacı, yazarlığı iş edinmiş kişilerin emeğini sermayeye karşı korumak, hukuki, sosyal, kültürel, ekonomik temel hak ve özgürlükleri savunmaktır. Genel Merkezi İstanbul’da olan TYS’nin İzmir dışında Ankara, Eskişehir, Antakya, Adana, Çanakkale, Bursa gibi illerde temsilcilikleri var. TYS kurulduğu günden bu yana ülkemizin özgürlük, barış, kültürel gelişim ve dayanışma mücadelesinde üzerine düşen görevi onurla yerine getirmeye çalışan bir aydınlar kuruluşu oldu.  TYS, dünyaya egemen olan sistemin yarattığı emek sermaye çatışması/çelişkisi olgusunda kendisini emeğin saflarında tarif eden bir örgüttür. TYS zaten sermayeye karşı disiplinli bir güç oluşturma ve emeğin örgütlenmesi gereksiniminden doğmuştur. Yazarların emeğini, sermayeye karşı korumak; hukuki, sosyal, kültürel, ekonomik temel hak ve özgürlükleri savunmak ve geliştirmek; gerçek söz ve yazı özgürlüğünün sağlanması, korunması için her türlü mücadeleyi yürütmek TYS’nin amaçları arasındadır.

Özer Akdemir03

 Tuğçe Yerdelen: Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümüne özel yapacağız programın detaylarını paylaşır mısınız?

 Özer Akdemir: TYS İzmir Temsilciliği olarak büyük şair Nazım Hikmet’i ölüm yıldönümünde bir etkinlikle anma ve Nazım Hikmet’in şiirlerinin çeşitli yönlerine dair söyleşiler yapacağız.  Etkinliğimizde TYS üyesi şairlerden Tuğrul Keskin: “Nâzım Hikmet şiir ve gelenek”, Aydın Şimşek: “Nâzım Hikmet şiirinin poetik yapısı” ve Yusuf Alper “Nâzım Hikmet şiirinin psikolojisi” konularında birer sunum yapacaklar. Sunumların arasında TYS üyesi şairler Nazım Hikmet’ten şiirler okuyacak ve şiirlerden besletenmiş olan şarkılarıyla ses verecekler.

 “1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ’NDE DE PANKARTIMIZLA YÜRÜDÜK”

 Tuğçe Yerdelen: İzmir’de gerçekleştirdiğiniz etkinlikleri anlatır mısınız?

 Özer Akdemir:  Pandemi dönemi bütün kurumlarda olduğu gibi TYS’nin çalışmalarında da ciddi bir gerilemeye neden oldu. Geçtiğimiz yıl yapılan Genel Kurulun ardından İzmir’de de yeniden toparlanmak için kolları sıvadık. İlk etapta düzenli toplantılarımızı ve iletişimi kopan üyelerimizle yeniden iletişim kurma çabalarımızı yoğunlaştırdık. Toparlanma ile birlikte üye sayımızı attırmaya dönük örgütlenme kampanyası ve çeşitli etniklikler planlamaya başladık. Bu süreç de İzmirli şair, yazar ve sanatçıların alanında son derece saygın bir kurum olan TYS’ye ciddi bir yönelim içerisinde olduklarını gözlemledik.  İki ay içerisinde 20’nin üzerinde yeni üye kaydı yaparken, bir o kadar da üyelik için başvuru aldık.

İlk etkinliğimiz 28 Nisan tarihinde TYS ve Evrensel Gazetesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “1 Mayıs’a giderken güncel gelişmeler ışığında emek ve edebiyat ilişkisi” başlıklı söyleşimiz oldu. Arkasından üyelerimizle ve İzmir’deki sanat edebiyat çevresindeki dostlarımızla birlikte bir dayanışma kahvaltısı gerçekleştirdik. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde de pankartımızla yürüdük. Bununla birlikte İzmirli üyelerimiz birçok kurum ve kuruluş tarafından yapılan şiir-söyleşi gibi etkinliklerde ciddi bir çaba içerisindeler ve buralarda görev alıyorlar.

Özer Akdemir04

 Tuğçe Yerdelen: Peki TYS’nin tarihçesini biraz anlatırsak…

 Özer Akdemir:  TYS, Türkiye edebiyatının çınarları tarafından kuruldu. İlk toplantıda Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Bekir Yıldız, Adnan Özyalçıner, Leyla Erbil, Tomris Uyar, Turgut Uyar, Orhon Murat Arıburnu, Adalet Ağaoğlu, Nihat Behram ve Ali Özgentürk “Kurucu Kurulu”nu oluşturdu. Bu kurul geçici bir yönetim kurulu oluşturdu. İlk genel kurulda Yaşar Kemal Genel Başkanlığa, Bekir Yıldız İkinci Başkanlığa, Adnan Özyalçıner de Genel Sekreterliğe seçildi. Bir yıl sonra yapılan 2.Genel Kurul’da ise Genel Başkanlığa Aziz Nesin getirildi. İlk günlerde Sendika’nın kalıcı bir yeri yoktu. Yönetim toplantıları başka bir sendikanın salonunda yapılıyordu. Neredeyse her şey küçük bir çantanın gözlerinde taşınıp duruyordu. Dönemin gazetecilerinin çoğu TYS’nin üyesi olmuştu. 1977-1979 yılları, sendikanın yazınsal ve siyasal eylemlerinin yoğunlaştığı bir dönemdi. Bu yıllarda dünya yazar örgütleriyle ilişkiler kuruldu.

 12 Eylül 1980’de TYS’nin çalışmaları, diğer kitle örgütleriyle ilişkileri öne sürülerek durduruldu. Devlet, kendi düşüncesini gözetecek yazar örgütleri kurdu. Devlet ; Türk Edebiyatı Vakfı, Türk Edebiyatçılar Birliği gibi örgütleri korumasına aldı. Çağdaş kültür kurumlarını kapattı. TYS ise yasa dışı sayıldı. Yazarlarına yurt dışına çıkma yasağı kondu.

Sendika, 1987 yılında yine küçük bir apartman dairesinde yeniden kuruldu. Aziz Nesin eski ve yeni başkandı. “80 Askeri Darbesi Anayasası”nın antidemokratik yasaları, tüm demokratik örgütlerin ellerini kollarını yine bağlıyordu. Ülke, toplumsal ve kültürel yönden iyiden iyiye gerilemişti. Bu kez, devleti kuşatan köktendincilik, aydınlar üzerinde baskı oluşturmaya başlamıştı. Yazarlar, aydınlar, bilim insanları yeniden namlunun ucundaydı.

 Tuğçe Yerdelen: Türkiye’de yazar olmak sizce avantaj mı?

 Özer Akdemir: Türkiye’de yazar-şair-sanatçı olmanın ciddi bir toplumsal ve tarihsel sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Ülkenin en karanlık dönemlerinde edebiyatçılar, şairler ve sanatçılar toplumun aydınlanması için üretim yaparlar. Bu yaratım süreçlerinin başlı başına kendi sıkıntıları, zorluğunun yanında, ortaya çıkan ürünlerin (şiir, öykü, roman, vs) toplum içindeki karşılığı ve bu karşılığın iktidar aygıtı içerisinde nasıl yankı bulduğu da önemli sorunları beraberinde getirebiliyor. Bizim gibi anti demokratik uygulamaların, düşünce ve yazın özgürlüğünün iyice baskı altına alınarak, sansürlendiği, yazar, şair, gazeteci, aydınların  düşünceleri ve yazdıkları için cezalandırıldıkları bir ülkede toplumu aydınlatma, yanlışı eleştirmek ve gelecek güzel günlere dair umutları dile getirmek başlı başına bir cesaret ve sabır işi aslında. Bu anlamda ülkemizin yazar-şair ve aydınları etraflarını aydınlatırken kendileri eriyen bir mum gibi taa başından bu sorumluluğa ve zorluklara gönüllü kişiler olarak ortaya çıkıyorlar.

Özer Akdemir05

Tuğçe Yerdelen: Ülkemizdeki  yazarların karşılaştıkları zorluklar nelerdir ve TYS karşılaşan sorunlara ne gibi çözüm önerileri sunuyor?

 Özer Akdemir:  Biz TYS olarak yazarlarımızın ekonomik, demokratik, sosyal haklarını koruma, geliştirme çabasının yanı sıra onları ve eserlerini toplumun geniş kesimleriyle buluşturma ve böylece ülkemiz emek ve demokrasi mücadelesine edebiyat-sanat cephesinden katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

Tuğçe Yerdelen: Yazarların bir çatı altında, örgütlü bir şekilde mücadele etmesi, yazarlara ne gibi avantajlar sağlar?

 Özer Akdemir:  Çok bilindik bir söz vardır, “En kötü örgütlülük bile örgütsüzlükten iyidir.” Her şeyden önce edebiyatçıların-aydınların örgütlenmesi, bir arada durarak sermayenin ve siyasi iktidarların baskılarına örgütlü bir biçimde karşı gelmesi ihtiyacından doğan bir sendika TYS. Sendikamız, şair-yazar ve sanatçılar olarak birbirimizle daha çok iletişim kurduğumuz, üretimlerimizi birbirimizin desteği ile toplumla buluşturduğumuz ve baskılara karşı dayanışma ile saldırıları püskürtüp, ekonomik-sosyal-siyasal haklarımızı koruduğumuz bir çatı olmak için çabalıyor.

Tuğçe Yerdelen: Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) İzmir Temsilciliğinin önümüzdeki süreçte yapmayı planladığı projeler hakkında bilgi verir misiniz?

 Özer Akdemir:  Edebiyatı, sanatı küçük dar bir çerçevenin ulaşabildiği bir olanak olmaktan çıkararak toplumun tüm kesimleri ile buluşturacak etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Bunun için İzmir’in metropol ilçelerinin yanı sıra, yoksul emekçi mahalleleri ve en ücra dağ köylerine kadar üyelerimiz olan şair-yazarları götürme, yoksul halkla onları buluşturma, çeşitli söyleşi ve imza etkinlikleri gerçekleştirme gibi düşüncelerimiz var. Üyelerimizin üretimlerinin en geniş kesimlere ulaşabilmesi için de çaba içerisinde olacağız. Bütün bunları da yaparken tek başımıza değil diğer kurumlarla, belediyeler, sendikalar, dernek ve meslek örgütleri ile  yapmanın önemli olduğuna inanıyoruz.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın