Türkiye’deki göçmenlere farklı bir yorum

Orhan Ayber

Bugün ülkemiz uluslararası standartlara göre su fakiri bir ülkedir. Ayrıca her yıl küresel ısınma nedeniyle suya erişim dolayısıyla gıdaya erişim ile çok büyük bir risk taşımaktadır. Türkiye Ilısu Barajı’nda su tutmaya başlamıştır, bu nedenle Irak’a su, kesintili verilmektedir. “Kesintili su” sebebiyle Türkiye ile Irak arasında çok ciddi sıkıntılar vardır, yani su savaşları her an bölgede etkin olabilir.

İç Anadolu’daki kuraklık ise bölgeden kıyı şeritlerine doğru göç hareketlerini tetiklemektedir. Devlet Su İşleri geçmişte Mavi Tünel ile Toroslar’daki suyu Konya Ovası’na akıtmaktadır. Oranın üretimini desteklemek için kullanılan su Konya’nın içme suyu olarak programlanmıştır.

Türkiye, Karadeniz’de yağan ve bölgede seller ve ölümlere neden olan yağmur sularının kontrol altına alınarak Yeşil Tünel (Bu ismi ben koydum) ile mutlaka İç Anadolu’yu desteklemelidir. İç Anadolu Projesi GAP Projesi’nden daha fazla ülke üretimine katkı sağlayacaktır. Ülkemizde Suriyeliler dahil milyonlarca ekonomiye “olumlu” hiçbir katkı sağlamayan göçmen vardır. Yaklaşık 1.3 milyon Afganlı da sınırda. Türkiye bu göçmenleri kısa sürede ülkelerine göndermelidir. Çünkü bu insanların Türkiye’deki su ihtiyaçları, İzmir’in su ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan 7 tane Tahtalı Barajı’ndan daha fazla. Enerji ihtiyaçları ise 5 tane kömür santraline eş değerdir.

Türkiye’nin küresel iklim değişikliği ile mücadele için ayrıca yaklaşık 30-40 milyar dolara ihtiyacı olacaktır. NASA’nın vermiş olduğu bilgilerle Türkiye’de İstanbul ve İzmir çok ciddi su sıkıntısıyla yüzleşecektir. Şu anda Ankara Kızılırmak’ın son derece kirli sularına muhtaç olmuştur. Bu nedenle ülke yönetenleri çok ciddi uyarıyorum. Lütfen bu göçmenler artık yavaş yavaş ülkelerine gitsinler. Orhan Ayber

Etiketler

Bir Yanıt Yazın