Tuncer Cücenoğlu Sanat Hayatı’nda anılıyor

Ana Sayfa

Ergenekon, Balyoz gibi tertiplerde öne çıkıp “Beni de alın” diyen yazarların başında geliyordu Tuncer Cücenoğlu.

Cücenoğlu, Çığ, Kızılırmak, Helikopter, Neyzen Tevfik, Yeşil Gece, Boyacı, Tiyatrocular, Kadın Sığınağı, Gece Kulübü, Toplu Oyunlar 1, Toplu Oyunlar 2 adlı kitaplarında bütün oyunlarını toplamıştı. 1944 yılında Çorumda doğan Cücenoğlu, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’ den mezun olmuştu.
Yapıtları 30’u aşkın dile çevrilen Tuncer Cücenoğlu, bir gönüllü kültür elçisi olarak Türkiye’yi yurt dışında oyunlarıyla tanıtıyordu.
Aramızdan ayrılması Türk tiyatrosu için yeri doldurulmaz bir boşluk oluşturcağı kuşkusuz olan Cücenoğlu, bu hafta Ulusal Kanal’a canlı olarak ekrana gelecek Sanat Hayatı’nda ele alınacak. Zafer Bilgin’ in hazırlayıp sunduğu programa Eski Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Rahmi Dilligil konuk olacak.
Oyuncu Dilligil ile Avrasya’nın büyük yazarı Cücenoğlu’nun yapıtları, çağının tanığı bir sanatçı ve korkusuz aydın tavrı üzerine söyleşi yapılacak. Sanat Hayatı 24 Temmuz Çarşamba saat 15:00’te Ulusal Kanalda canlı olarak ekrana gelecek.
Zafer Bilgin yaptığı açıklamada “Avrasya gerçeğini gören düşün insanını, eserleri Avrupa ve Asya’da en çok oynanan yazarını kaybettik” dedi. Bilgin sözlerini şöyle tamamladı:
“Avrasya Tiyatro Festivali’ni düşünsel olarak birlikte kararlaştırmıştık. Gerçekleştiğini görmeden vefat etti. Ama o daima bizimle. Şimdi Levent Kırca ile buluştu ve oradan geleceği görerek aramızda yaşamaya devam edecek.

Duayen gazeteci, yazar ve eleştirmen Hayati Asılyazıcı, Cücenoğlu’nuşu cümlerle anlattı: Yazdığı oyunlar yurtiçinde ve yurt dışında büyük ilgiyle oynanmaktaydı.Tuncel Cüceloğlu’yla Aydınlık gazetesinde de uzun yıllar beraber bulunduk. Orada da çok güzel yazılar yazdı, nitelikli bir yazardı. O, ülkemiz yazarları tarafından pek işlenmemiş konuları yazıyordu. Söz gelimi ‘Kadıncıklar’ oyunu genel evde çalışan kadınların yaşamını anlatan onların sosyal, ekonomik mücadelelerini veren bir oyundu. Shakespeare’in Julius Caesar’ını tekar yazdı. Bu yıl İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda Matruşka diye bir tiyatrosu oynandı. ‘Çığ’ oyunu dünyada birçok yerde sahnelendi. Tiyatromuzdaki yeri çok özgündü. İşenmemiş konuları yazması, dilindeki evrenselliği onun oyunlarının dünya çapında sahnelenmesini sağladı. İlk oyunlarından biri de Kızılırmak adlı oyunudur. Devlet Opera ve Bale’si o oyunu sahneye koyarsa çok güzel bir çalışma olur. Türk tiyatrosuna büyük hizmeti var, ellinci sanat yılı nedeniyle ona İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’nde Türk Oyunu Yazarı ödülü verdik. Ödül haberini aldı, çok mutlu oldu ama ödülü alamadan aramızdan ayrıldı. Çok üzgünüm, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

%20Hayati%20As%C4%B1lyaz%C4%B1c%C4%B1
Hayati Asılyazıcı

ALKIŞLARLA YAŞAYACAK

Tiyatro sanatçısı ve Türkiye Sanatçılar Birliği Genel Başkanı Murat Demirbaş, Cücenoğlu için şunları söyledi: Tuncer ağabey herşeyden önce Türk Tiyatrosu’nun ağabeyiydi. Tiyatromuza büyük hizmetleri oldu çok üretken bir yazardı. Oyunları birçok dile çevrildi ve dünyanın heryerinde oynadı. Oyunlarında evrensel tema vardı, bundan dolayı da dünyanın her yerinde onun oyunlarını izleyenler karakterleri kendileriyle özdeşleştirebiliyorlardı. Tiyatro dünyamız onu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor. Hayat dolu bir insandı, Cumhuriyet devriminin aydınlanma değerlerine sonuna kadar bağlı biriydi. Cücenoğlu, sadece Türk Tiyatrosu’na hizmet etmedi aynı zamanda tiyatro seyircisini de yetiştirdi. Girmediği hiçbir alan kalmamıştı her konuda oyunlar yazdı. En üretken yazarlarımızdan biriydi. Türkiye Sanatçılar Birliği olarak onu rahmetle ve özlemle anıyoruz. Seyirci onun oyunlarını izlerken verdiği her bir alkışla onu defalarca yaşatacak.Reklamdan sonra devam ediyor 

OYUNLARI EVRENSEL TEMAYA SAHİPTİ

Usta tiyatro sanatçısı Ali Yaylı şöyle konuştu: Tuncer Ağabeyle en son ameliyata girmeden bir gün önce görüşmüştük. Çok üretken bir oyun yazarıydı. Oyunları evrensel bir temaya sahipti. Onunla samimiyetimizin başlangıcı ‘Çıkmaz Sokak’ oyunuyla olmuştu. O oyunu ben sahneleyecektim. Uzun uzun konuşmuştuk ve üslubumuzun çok örtüştüğünü görmüştük. Ben Şehir Tiyatroları Repertuvar Kurulu’ndayken Tuncer Ağabeyin oyunları gelirdi. Tabii ben daima yerli oyunlara ve özellikle ilk defa oyun yazanlara pozitif ayrımcılık yapardım.Tuncer ağabey geniş yazardı. Onun oyundan Rus da hoşlanır, İngiliz de hoşlanır, Arap da hoşlanır. O zaman ‘Gece Klubü’ oyunu gelmişti. Gece Klübü’nün bir gecesini anlatıyordu ve o gün 12 eylül oluyordu, müthiş yakalamıştı. Bu oyun maalesef oynanmadı hiç. En son ağabey sen toparlan, bu oyunun üzerine çalışalım demiştim, çok sevinmişti. Çok zarif, kibar bir adamdı. Uzun uzun sohbet edip sabırla anlamaya çalışırdı. O bir arı ve herbirimiz onun peteği gibiydik. Herkeste bende bıraktığı etkiyi bırakmış bir kişiydi. Sohbete hep bir önceki sonhbetin son cümlesinden başlardı. Ciddi bir zekaya, belleğe sahipti. Onu kaybetmenin derin üzüntüsünüyaşıyorum.

%20Ali%20Yayl%C4%B1
Ali Yaylı

LEVENT KIRCA’YLA BULUŞTU

Sanat yönetmeni Zafer Bilgin, usta yazar için şunları söyledi: Ağabeyimi kaybettim. Aydınlıkçı Tuncel Cücenoğlu’nu, Avrasya gerçeğini gören düşün insanını, eserleri Avrupa ve Asya’da en çok oynanan Türk yazarını kaybettik. Avrasya Tiyatro Festivali’ni düşünsel olarak birlikte kararlaştırmıştık. Gerçekleştiğini göremeden vefat etti. Ama o daima bizimle birlikte. Şimdi Levent Kırca ile buluştu ve oradan geleceği görerek aramızda yaşamaya devam ediyor.

Usta sanatçı Gülsen Tuncer de ”Hem çok değerli bir yurttaşımızı hem Türk tiyatrosuna büyük katkıları olan bir ismi kaybbetik. Çok iyi bir dostumdu, yeri doldurulamayacak bir insandı. Çok üzüntülüyü” dedi.

G%C3%BClsen%20Tuncer
Gülsen Tuncer
%20Zafer%20Bilgin
Zafer Bilgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir