“Tuna Nehrine Öyküler” öykü yarışması

Ana Sayfa Edebiyat

AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Program desteğiyle “Birlikteki Çeşitlilik: Tuna Dalgalarında Kültürlerarası Diyalog” projesi kapsamında Tuna nehrinin aktığı ülkelerin kültürel zenginliklerini ortak tarihle pekiştirerek birbirine bağlandığı, Almanya’dan Türkiye’ye kültürlerarası diyalogların etkinliklerinden bir tanesi de TUNA NEHRİNE ÖYKÜLER – Tuna Nehri ve ülkeleri konulu öykü yarışması düzenlenmektedir.

AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Program, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında toplumların farklı kültürleri anlamasını sağlamak, toplumsal gelişmelerine farklı açılardan deneyimlemek üzere çeşitli kültürel etkinliklerin hazırlanmasına ve kurumlar arasında kalıcı diyaloğun kurulmasını sağlayacak platform olarak projelere destek olacaktır.

Diversity in Unity: Intercultural Dialogue Through the Waves of Danube (Birlikteki Çeşitlilik: Tuna Dalgalarında Kültürlerarası Diyalog) projesi Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında İstanbul Macar Kültür Merkezi önderliğinde Türkiye Avrupa Vakfı ve Kalem Kültür Derneği ortaklığında gerçekleşmektedir. TUNA NEHRİNE ÖYKÜLER – Tuna Nehri ve ülkeleri konulu öykü yarışması Türkiye’deki yazarlara edebiyat ile bu projeye katılma fırsatı ver
Fuat Sevimay ve Hakan Akdoğan tarafından seçilen ilk 10 öykü Macarca, Türkçe ve İngilizce olarak 3 dilde ortak bir kitapta okurlarla buluşacak. Öykü yarışması etkinlikleri 2020 Budapeşte Uluslararası Kitap Fuarı’ndaki kitap lansmanı ile uluslararası edebiyat dünyasına tanıtılacak.

Ödüller:
Birinci seçilecek öykünün yazarı 2020 Budapeşte Uluslararası Kitap Fuarı’nda etkinliğe davet edilecek.
Seçilecek ilk 10 öykü İngilizce ve Macarcaya çevrilerek yayımlanacak. Öyküler sesli kitap haline getirilip Storytel’den yayınlanacak.
Seçilen ilk 10 öykünün yazarına 6 aylık Storytel ücretsiz üyelik hediye edilecektir.
Ayrıca “Birlikteki Çeşitlilik: Tuna Dalgalarında Kültürlerarası Diyalog” projesi kapsamında İstanbul, Ankara, Kayseri, Mersin, Çorum, Trabzon, Tekirdağ ve Bursa’daki etkinliklerine davet edilecekler.

Başvuru Koşulları 

Yazarlar 18 yaşına geçmiş, 30 yaşından küçük olmalıdır.

Katılım ücretsizdir. 

Katılımcılar Türkiye’de ikamet etmelidir.

Her yazar bir öyküyle katılabilir.

Öyküler boşluklar dahil 10.000 karakteri geçmemelidir.

Öyküler daha önce yayımlanmamış olmalıdır.

Başvurular sadece emaille yapılmalıdır. Postayla gelen başvurular değerlendirilmeye alınmayacaktır.

Öyküler Tuna Nehri ve nehrin aktığı ülkelerle bağlantılı konular yer almalıdır. Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan, Moldavya, Ukrayna ve Romanya

Başvurular 09 Eylül 2019, saat 18.00’e kadar yapılabilir.

Öykünüzü gönderdiğinizde, aşağıdaki hüküm ve koşulları okuyup kabul ettiğinizi onaylamış sayılırsınız. 

Başvuru koşullarında teknik konular ilk önce değerlendirilecek olup, bu şartları yerine getirmeyen öyküler jüriye sunulmadan elenir ve değerlendirme aşamasına geçmezler. (Geç başvurular, yaş sınırlarına uygun olmayanlar, karakter sınırını geçenler, birden fazla öykü ile başvuranlar, öykünün daha önce başka bir mecrada yayımlandığı tespit edilenler, vb. Yaş sınırı 09/05/2001 ile 09/05/1988 tarihleri arasında doğanlar şeklinde hesaplanmaktadır.)

Tuna Nehrine Öyküler kitabı Macarca, Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanacaktır. Bu dillerde yayın hakları için izin verilmiş kabul edilir. Yayın hakkı sadece ilk baskı içindir. İlk baskı 1000 adet olarak yapılacaktır.

Öykünüzün seçkide yayınlanması durumunda öykünüzün üzerinde Kalem Kültür Derneği’nin görevlendireceği editör tarafından (sizin de son onayınız alınarak) değişiklik yapılabileceğini kabul etmiş sayılırsınız.

Antolojide yer alacak yazarlara 10 (on) adet kopya ücretsiz verilecektir.

Yarışmada birinci gelen yazar için 2020 Budapeşte Uluslararası Kitap Fuarı’na katılım için ekonomi sınıf uçak bileti, en az 3 yıldız otelde 3 gece konaklama ve Macaristan vize masrafı karşılanacaktır. Diğer masraflar (pasaport, yurtdışı çıkış pulu, Türkiye’deki havaalanına gidiş/geliş vb.) yazara ait olacaktır.

Budapeşte Kitap Fuarı’na davet edilecek öykünün yazarın da dahil olduğu seçkide yer alacak 10 yazar, İstanbul Macar Kültür Merkezi ve İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali tarafından 19 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek bir toplantıda açıklanacak ve proje sahiplerinin internet sitelerinde duyurulacaktır.

Lütfen formu doldurarak başvurunuzu gönderiniz.

Yarışma Takvimi

9.05.2019   Başvurunun başlaması
                  4 ay başvuru süresi

9.09.2019   Başvurunun saat 18:00’de sona ermesi 

10.09.2019 Ön eleme aşaması 

13.09.2019 Tema değerlendirilmesi 

13.10.2019 Tema değerlendirilmesi sonu ve jüriye gönderim 

16.11.2019 Jüri karar toplantısı 

19.11.2019 Yarışmayı kazanan öykülerin açıklanması 

20.11.2019 Editörlük 

1.12.2019   Çevirilerin başlaması 

1.02.2020   Baskı aşaması 

10.02.2020 Tuna Nehrine Öyküler – Kitabın baskıdan gelmesi 

Nisan 2020  İTEF2020 öykü seçkisi etkinliği 

Nisan 2020  Budapeşte Kitap Fuarı etkinliği
Tarihlerin bazıları tahmini olup güncel tarihler itef.com.tr web sitesinden takip edilebilir.

Nasıl Başvurabilirsiniz?
Öyküler MS WORD program formatında bir dosya ile gönderilmelidir. Tercihen Arial veya Times New Roman ve 12 punto ile yazılmalıdır.
Öykünüzle beraber başvuru formu doldurulmuş ve beraber gönderilmelidir. Lütfen göndereceğiniz başvuru dosya adlarını isimsiz bırakmayınız, kendi adınız soyadınız ve öykünün adı şeklinde adlandırınız.
Lütfen başvuru koşullarını okuduktan sonra başvuru formunu doldurunuz.
Başvurular 09 Eylül 2019, saat 18.00’de sona erecektir.

LİNKLER
Öykü yarışması katılım koşulları PDF linki 

TUNA Nehrine Öyküler – Başvuru formu linki PDF 

İLETİŞİM
Tuna Nehri ve Ülkeleri Konulu Öykü Yarışması
İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali
Kalem Ajans, Moda Caddesi No:110 / D1
34710 Kadıköy İstanbul Türkiye
Detaylı bilgi ve sorularınız için:
e-mail: info@itef.com.tr
+90 216 345 42 47
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir