Ters Atatürk

Trabzon Düşünce ve Kültür Platformu’ndan “Cumhuriyet Kazanımları” açıklaması

Haber

Trabzon kenti geçmişte çok önemli Sanatçılar,devlet adamları,spor adamları ve bilim insanları yetiştirmiş çağdaş bir yerleşim alanıdır.

Son yıllarda kentin geçmişine, geleneğine ve kültürüne yakışmayan davranış ve söylemlerle bazı insanların kasıtlı hareketlerle gündeme gelmesi, Trabzon’un o şanlı geçmişi ve tarihi önünde hepimizin boynunu büküyor ve bizlere görevler yüklüyor.

Bunların münferit olaylar yada tesadüfi olaylar olmadığını görmek ve anlamak üzüntümüzün daha da derinleşmesine neden olmaktadır.

Nitekim bu bağlamda 30 Ağustos 2019’da, Trabzon’da, Yenimahalle İncirlik Camii’ne asılan Atatürk posterini kastederek “bayrak kalsın diğer resmi indirin” diyen Trabzon Müftülüğü, Trabzonlu’lar tarafından top atışına tutulunca; “biz Atatürk resmini düzeltin dedik, yanlış anlaşıldı” diyerek çark etmişti,

23 Nisan 2020’de, Trabzon Üniversitesinde Atatürk posteri baş aşağı asılmıştı. Trabzonlu’lardan gelen yoğun tepkiler üzerine resmi düzelttiler ve kasıt olmadığını beyan ettiler…

Ve son olarak 19 Mayıs’ta, yine Trabzon’da bir pislik, 19 Mayıs’ı kutlayanlara sosyal medya hesabı üzerinden önce hakaretler etti, sonra yine Trabzonlu’ların tepkileri üzerine facebook sayfasının çalındığını söyledi!

Üç bayram üst üste Trabzon’da yaşanan bu rezaletler karşısında, Trabzonlu’ların Atatürk hassasiyetinin doruklarda olduğunu görmek ve yapılanlara yoğun tepki vermesi bizi teselli eden tek şey olmuştur.

Tek ve değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 yılında Trabzon’u ziyaretlerinde;

“Bundan beş yıl evvel Samsun’a ayak bastığım zaman,bana kalp kuvveti veren yurttaşlarım içerisinde en ön saflarda Trabzonluların olduğunu asla unutmayacağım…”,

“- Sakarya Büyük savaş alanında 3.tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş alanında gösterdikleri cesaretli davranışları daima dimağımda menkuş kalacaktır…” İfadelerinden de anlaşılacağı üzere; Trabzonlular Milli mücadeleye katılmış ve katkıda bulunmuş,vatan savunmasında üzerine düşeni büyük bir azim ve kararlılıkla yerine getirmiş bir kent ve halkının sonraki nesillerinde nereden türedikleri belli olmayan,sayıları üçü-beşi geçmeyen bu insan görünümlü soytarıların ortaya çıkması büyük bir talihsizliktir. Bu yapılanlar Trabzon kentine ve halkına yapılabilecek en büyük kötülük ve hakaret olarak ortaya çıkmaktadır.

O Trabzon halkı ki;

Milli mücadele meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919 da vatanın savunulmasında görev üstlenmiş bizzat Samsun’a giderek Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü karşılamış ve Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesinden sonra Gazi Paşa’ya minnet ve şükranlarının ifadesi olarak şuan ki Atatürk Köşkü’nü satın alarak kendilerine hediye etmişlerdir.Mustafa Kemal Atatürk te tüm varlığını Türk Milletine bağışladığını beyan ettiği vasiyetnamesini o köşkte kaleme almıştır.

Bu ülkenin kurucusu ve vazgeçilmez tek lideri Mustafa Kemal Atatürk’e söz söylemek,hakaret etmek ve Milli Mücadeleyi yok kabul etmek, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı” nı kabul etmemek bunu kutlayanlara Şerefsiz demek, düşünce ve ifade özgürlüğü alanı içinde olmadığı gibi hiç kimsenin haddine de değildir.

Bu ağız, Eski Tabakhane vadisindeki lağım çukurundan daha pis kokmakta olup bu meczuplar “keşke Yunan galip gelseydi” diyen şarlatandan icazet alan ve 1919-1922 arasında ki Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşlarında mağlup olan tarafın dölleri ve kalıntılarıdır…

Trabzon’lu hemşerilerimize sesleniyoruz…

Bu ve bunun gibi Atatürk’e , Cumhuriyet ve ilkelerine , Milli ve Manevi değerlerimize küfür ve hakaret eden insan görünümlü ve hiçbir zaman Trabzon’lu kabul etmediğimiz canileri, şarlatanları dikkate almayın onları aranıza almayın.Tarihin akışı içerisinde bunlar türedikleri lağım çukurlarından çıkamayıp boğulacaklar ve yok olacaklardır. Bundan hiç kuşkumuz yoktur.

Üç-beş tane meczuba,zibidiye pabuç bırakmayız ve meydanı onlara bırakacak halimiz de yoktur.Bu husumet dolu kafalarla ve çağ dışı zihniyetle hep mücadele ettik bundan sonra da sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Saygılarımızla

TRABZON DÜŞÜNCE VE KÜLTÜR PLATFORMU

Etiketler

Bir Yanıt Yazın