Sevinç Çiftçi

Sevinç Çiftçi “Ters Yüz II” Kişisel Resim Sergisi Galeri Diani’de

Sergi

Galeri Diani,16 Kasım – 3 Aralık 2019 tarihleri arasında son yıllarda figüratif resimde sıkça adından söz ettiren resmin genç temsilcilerinden Sevinç Çiftçi’nin insanın iç dünyasında ve doğasında barındırdığı ikiliği izleyiciye aktardığı ‘Ters Yüz II‘ adlı sergisini ağırlıyor. Sergi açışında Çiftçi‘ye mikrofon uzattık.

Sevinç Çiftçi’nin resmi

Birbiriyle çelişir görünen cümlelerin art arda dizilmesi… Nicedir hakikatin ancak bu şekilde dile gelebileceğine dair güçlü bir sezgi var içimde. Son sergisine “Tersyüz” başlığını uygun görmüş olan Sevinç Çiftci’nin defterine düştüğü notları okudukça bu sezgimde yalnız olmadığımı anlıyorum. Çocukken içinde ne olduğunu ölesiye merak ettiğim yatağımın kılıfınıdeldiğim aklıma geliyor, gülümsüyorum.

Tersyüz etmek, içi dış ile değiş tokuş etmek basitçe. Ama böylesine ufak bir yer değiştirme sonucunda bir anda nesnelerin ve olguların görünmeyen, öteki yüzüyle karşı karşıya kalmak, insanı sarsabiliyor. Tersyüz etmenin ve tersyüz olmanın dilde, kültürde olumlu anlamda geçmemesi bu yüzden. Sürüden ayrılmamalı kuzu; her şey genelgeçer normların kalıbına çoktan döküldüğü üzere, düz, düzgün, düzenli işlemeli. Yasalar ve yasaklar, töreler ve törenler,gelenekler ve görenekler, upuzun bir kurallar ve kaideler silsilesiyle sıkı sıkıya belirlenmiş, zaptedilmiş tüm bir toplumsal alan, tersyüz edildiğinde, adeta soru sorma zahmetine katlanmayalım, yaşamı kendimiz keşfedip deneyimlemeyelim, özgürlüğü somutlaştırmayalım diye var.

Öte yandan sanat, tersyüz edişlerin ve tersyüz oluşların, insan yaşamına asıl anlamını katan bilincin, özgür emeğin yolculuğu. Sevinç Çiftci’nin resimlerinde, hayvanlardan çocuklara,endüstriyel tüketim ürünlerinden evlere, iç mekanlara uzanan bir konu ve imge çeşitliliği içinde,sanatçının, duyarlılıkla ötekinin öyküsüyle buluşup örtüşen kişisel yolculuğunun uğraklarına tanıklık ediyoruz.

Çocuklar, öteden beri başlıca konularından birini oluşturdu Sevinç Çiftçi’nin. Kimi resimlerinde onları dünyayla kurdukları o büyülü ilişkinin cazibesi içinde, kendilerine özgü duruşları, ifadeleri ve jestleri ile, yine büyülü bir atmosferde gördük. Kimi resimlerde ise çocuklar, bize geleceğin büyükleri olarak, büyüdükçe başka bir dünyaya doğru itildikleri ölçüde çocuk kalamayışlarıyla göründüler. Tıpkı şu canlı-cansız, organik-inorganik, canının çektiği her şeyi tıka basa kucağına doldurmuş çocuk tablosunda olduğu gibi. Issız bir plajda, fetüsü andırır bir

pozisyonda, bir başına çömelmiş diğer kız çocuğu ise bir anlamda onun “tersyüz” edilmiş hali. İskemlenin ve şemsiyenin konforuna, koruyuculuğuna sırtını dönmüş çocuk, çıplak doğanın ve sırlarla dolu, ama sır vermez denizin önünde üşüyor gibi kaplanlı havlusuna sarınmış Uğurböcekleri, belki de çocuğun düşünde, bir kavanozun içine emniyetli bir şekilde tıkıştırılmış olsalar da hala tehditkarlar.

Ölçütlerini hemen tümüyle erkeklerin koyduğu bir dünya içerisinde bir kadın sanatçı olarak varolmanın bilinci, Sevinç Çiftci’nin yapıtlarında, tematik açıdan genel ve toplumsal katmandan çok, özel ve bireysel düzlemde, kendiliğinden ve içtenlikle dışa vurur.

Toplumsal gerçeklik, sanatçının kişisel öyküsüyle iç içe geçerek özgün ve güçlü imgelere hayat verir. Gövdenin uzantıları olarak eller ve ayaklar, kimi zaman yaşam savaşımında ödenmiş bedelleri kimi zaman da ekstremitelerin hedeflerini tutup kavrama ve savunma yetisini çağrıştıracak şekilde, hemen her zaman ifadeyle yüklüdür. Gözlerimizin tam içine bakan gözler, hem sertlikhem kırılganlık taşıyan gerilimleriyle, izleyiciyi önce çekip sonra iter ve bakışları bedenin üzerinden uzaklaştırırlar. Sevinç Çiftci’nin resimleri, eserin

algılanmasında izleyicinin kendi öyküsüne ve dünyasına geniş yer bırakan, bu anlamda bir etkileşimi davet eden, açık resimler, sizi alıp bilmediğimiz bir yere götürebilir.

Plastik açıdan, sanatçının özellikle geçen yılki sergisinden bu yana gözlemlediğim yenilikçi, deneyci tutumunun artan bir yoğunlukla sürdüğünü, giderek bambaşka topraklara ayak bastığını görüyoruz. Sanatçının tuval üzerine kuru boya ile çalıştığı resimleri ilk kez bu sergisinde dikkatimizi çekiyor. Kuru boya, yağlı boya ve kağıdın bir aradalığını bize kabul ettiren bu dönemki kimi çalışmalarında çizginin de belirli bir ağırlık ve özerklik kazandığını izliyoruz.

Resim, ressamın, görünüşler dünyasını tersyüz ederek görülmeyeni görülür kılması, dile değilse de bakışa getirmesi. Demlenmiş yaşamın içinden bir tortu gibi “tersyüz” sözcüğünü çekip çıkartırken, kuşkusuz kendi eylemini, kendi serüvenini de bu tek kelimeyle, en güzel şekilde ifade etmiş oldu Sevinç Çiftci.  Özcan Türkmen

Sevinç Çiftçi Sergileri

2018 19-23 Eylül, Contemporary İstanbul

2017 23 Mayıs – 25 Haziran, F Sanat Galeri, İstanbul

2015 Ekol Sanat Galerisi, İzmir

2014 Galeri Soyut, Ankara

2006 Ege Üniversitesi A.K.M., İzmir

2005 İlayda Sanat Galerisi, İstanbul

2004 Galeri Artist, İstanbul

2000 Armoni Sanat Galerisi, Ankara

1999 Kile Sanat Galerisi, İstanbul

1998 Halkbank Sanat Galerisi, Ankara

1995 Selvin Sanat Galerisi, Ankara

1993 Kile Sanat Galerisi, İstanbul

1990 Destek Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul

COMPETITIONS / AWARDS

2015 Ahmet Merey Painting Competition

2014 Nuri İyem Painting Competition

2014 36th DYO Painting Competition

2013 Nuri İyem Painting Competition

2012 Şefik Bursalı Painting Competition

EXHIBITIONS

2019 29. İstanbul Art Fair (Meeting Art Initiative)

2019 2.Sada Interdisciplinary Art Symposium

Exhibition (Gallery Artsürem)

2019 Composite Exhibition (Gallery Artsürem)

2018 3rd International 9th Street Art Workshop

2017 27th Istanbul Art Fair (Young Exile Art Initiative)

2017 All together (Beşiktaş Contemporary Art Gallery)

2016 At the Skyline (Akademililer Art Center)

2016 “Industrialisierung in Anatolien” (Porzellanikon / Selb-Germany)

2016 New Year Composite (Gallert Diani)

EXHIBITIONS (cont.)

2016 26th Istanbul Art Fair (Akademililer Art Center)

2016 Art Suites Bodrum Art Exhibition

2015 New Year Composite (Gallert Diani)

2015 25th Istanbul Art Fair (Harmony Art Gallery)

2015 Young Figure (Soyut Gallery)

2015 Paper Works Exhibition (Akademililer Art Center)

2015 Summer Composite (Harmony Art Gallery)

2015 Ahmet Merey Painting Competition Exhibition

2014 Nuri İyem Painting Competition Exhibition (Evin Art)

2014 36th DYO Painting Competition Exhibition

2014 Summer Composite (Harmony Art Gallery)

2013 5th Orange Flower Art Colony

2013 Nuri İyem Painting Competition Exhibition (Evin Art)

2013 States of humanity (Akademililer Art Center)

2013 Summer Composite (Harmony Art Gallery)

2012 State Painting and Sculpture Museum

2012 Florence Academy of Art Summer Session

2012 5th Art Bosphorus Contemporary Art Fair

2011 Caution! Women (Ekavart Gallery)

2011 21st Istanbul Art Fair

2011 Moldova SummArt Painter’s Campus (ChisinauMoldova)

2011 4th Art Bosphorus Contemporary Art Fair

2011 Kucukcekmece Municipality Painting Competition Exhibition

2011 Alifart Young Auctions

2010 10th DYO Painting Competition Exhibition

2010 20th Istanbul Art Fair (Karşı Art Gallery)

2010 2nd International Çanakkale Biennial

2009 19th Istanbul Art Fair (Karşı Art Gallery)

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir