Sessiz Şiddet

Sessiz kalma suç mudur? Ve Sessiz Şiddet…

Kitap

Çağımızda suç kavramı, bildik anlamları dışında yerlere de uzanıyor. Hele şiddet? Nerede başlar, nerede biter? Kaç türlüsü var? Kadına şiddet, canlıya şiddet, hayvana şiddet… Uzayıp gider. İlle de şiddet olması için fiziksel bir bir yaralanma olması mı gerekiyor? Av. Serra Taşköprü, kavramı enine boyuna incelediği Sessiz Şiddet adlı çalışmasında ilginç noktalara dokunuyor. Kitap Mana Kitap tarafından yayınlanmış. Kuşkusuz, yazarın bir kadın olması, erkeklerin şiddet olarak görmediği çoğu konuyu gözler önüne seriyor. Doğallıkla kitap şiddet olarak görmediğimiz  ne denli konu varsa, şiddete, suça duyarsız kalma, görmezden gelmeyi ne denli sanık sandalyesine oturtabileceğiz. Serra Taşköprü’nün kitabı bu gözle dikkatlice okunması gereken bir kitap. 

Bazen sessizlik bir suç işleme yöntemi olabilir” dersem buna hemen inanır mısınız? İnanması zor, ancak imkânsız değil. Sessiz kalarak suç işlenebileceğini ve maruz kalanın çeşitli suçların faili olabileceğini hiç düşündünüz mü? İlk başta anlaması zor olan bu durumu ben Sessiz Şiddet olarak adlandırıyorum.

Başka bir deyişle; yönlendirme gücünden dolayı, Sessiz Manipülasyon. “Söz gümüşse sükût altındır” deyişinin zıttı bir gerçeği gözler önüne seriyorum. Bazen sükûtun altın değil, madalyonun görünmeyen karanlık yüzü olduğunu sizlere anlatacağım. Evet, bu gizemli yolculukta sessizliğin karanlık yönünü beraber keşfetmeye var mısınız?

Sessiz Şiddet02

Sessiz Şiddet

Serra Taşköprü

Yayınevi

Mana Kitap

Sayfa Sayısı

92

Ebat

9,5 x 14,5

İlk Baskı Yılı

2020

Etiketler

Bir Yanıt Yazın