Şanghay

Salgına Karşın Şanghay’da Sanatsal Etkinlikler Yapılıyor

Haber

Mart ayında Hong Kong’da yapılması planlanan Art Basel Hong Kong’un pandemi nedeniyle iptal edilmesinden sonra, bölgede gözler Şanghay’da yapılacak fuar ve sanat etkinliklerine çevrilmişti.

Mart ayında Hong Kong’da yapılması planlanan Art Basel Hong Kong’un pandemi nedeniyle iptal edilmesinden sonra, bölgede gözler Şanghay’da yapılacak fuar ve sanat etkinliklerine çevrilmişti. Beş ayın ardından ilk koronavirüs vakasının Pudong Havalimanı’nda yeniden görüldüğü şehir, fuar ve etkinliklere devam etme kararı aldı.

Şanghay’da İki Sanat Fuarı Açıldı

Bu ay Şanghay’ın sanat gündemi oldukça dolu: Şehrin iki önemli sanat fuarından Art021 ve West Bund Art&Design Fair (West Bund Sanat&Tasarım Haftası) geçen günlerde izleyiciyle buluştu. Fuarların yanı sıra şehrin sanat bölgesi West Bund’da 93 bin metrekarelik bir kültür ve galeri merkezi olan devasa Art Tower’ın açılması ise gündemin öne çıkan maddesi oldu.

16 Ekim’de duyurusu yapılan kule, ‘tek noktadan hizmet veren’ bir sanat mekanı olarak tanımlanıyor ve 20 uluslararası galeriye ev sahipliği yapmayı hedefliyor. Art Tower’da yer alacağı kesinleşen galeriler arasında ShanghArt Gallery, Ota Fine Arts ve Arario Gallery yer alırken, The Art Newspaper haberinde Phillips, Alibaba, the Shanghai FTZ International Artwork Exchange Center (SFIAE) ve AXA Tianping P&Insurance’ın da kiracılar arasında olduğunu paylaştı.

Fuarlarda Geçen Yıla Göre Daha Az Sayıda Galeri Yer Aldı

Art021 fuarı geçtiğimiz yıl 110 galeriye ev sahipliği yapmışken bu yıl 104 galeriyi izleyiciyle buluşturdu; 2019’da 97 galeriye ev sahipliği yapmış olan West Bund Art&Design Fair ise bu yıl 48 galeriyi ağırladı. Art021 katılımcılarından olan Şanghay’daki Bank galerisinin kurucusu Mathieu Borysevicz, bu noktada herhangi bir normallik gösterisinin iyi bir işaret olduğunu belirtirken, tüketicilerin şu anda büyük ölçüde yurt içinde harcama yaptığını, bu nedenle “yerel bir fuarın, fuar olmamasından daha iyi olduğunu” söyledi.

Şanghay Uluslararası Sanat Eseri Ticareti Ayı

Lisson Gallery’nin Çin bölgesi direktörü David Tung bu yılki sanat haftasının “çoğunlukla yerel bir etkinlik” olacağını reddederken, her iki fuardaki uluslararası line-up’ın “Çin sanat piyasasının ve bir platform olarak Şanghay’ın dinamizmini kanıtladığına” dikkat çekti.

Geçen yıl Xuhui Bölge Hükümeti ve devlete ait West Bund Grubu tarafından Şanghay Uluslararası Sanat Eseri Ticareti Ayı (The Shanghai International Artwork Trade Month) başlatılmış, fuarlarla koordinasyon içinde çalışmayı ve sanat işlemlerini kolaylaştırmayı hedeflenmişti. Ticaret ayı bu yıl da 15 Kasım’a kadar devam etti.

Şanghay Bienali Nisan’da Yapılacak

The Art Newspaper’da Lisa Movius imzasıyla yayımlanan Artdog‘dan Ece Savaş‘ın çevirdiği haberde Andrés Jaque’ın küratörlüğünü üstlendiği “Bodies of Water” başlıklı 2020 Şanghay Bienali ise nisan ayına ertelenmiş olsa da bienal mekanı Power Station of Art temayla bağlantılı altı foruma ev sahipliği yaparak sanat takviminde yerini alacağı belirtildi. Diğer Şanghay sanat kurumları da bu ‘durgun’ yılın sanat projelerini ardı ardına sunuyor: büyük projelerini başlatacak. Yuz Museum Zhang Daqian’ın bahçe fotoğraflarını, Prada Rong Zhai 4 Ocak’a kadar devam edecek olan Alex da Corte’nin kişisel sergisini; Long Museum West Bund ise 24 Ocak’a kadar Tomokazu Matsuyama’nın sergisini izleyiciyle buluşturacak.

Şangay Cam Müzesi Lin Tianmiao, Sun Xun ve Bi Rongrong’un da aralarında bulunduğu sekiz sanatçının işlerini bir araya getiren “Works from the Clouds” başlıklı grup enstalasyonuna ev sahipliği yapıyor. Eserler 31 Ekim 2021 tarihine  kadar görülebilecek. Şu anda yenilenmekte olan Rockbund Sanat Müzesi ise sanatçı Jasphy Zheng’in 15 Aralık’a kadar devam edecek olan “Stories from Room” projesini randevu ile sanatseverlerle buluşturacak.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir