Turan Haste_Rutubet_Poster

‘Rutubet’in dünya prömiyeri Venedik Film Festivali’nde

Sinema

Turan Haste’nin yönettiği “Rutubet” adlı kısa film, dünya prömiyerini Eylül ayında 79. Venedik Film Festivali’nde yapıyor. Muhammed Furkan Daşbilek’in yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği film, 31 Ağustos-10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde gösterilecek ve kısa film yarışmasında jüri karşısına çıkacak. 23 yıl sonra bu bölüme Türkiye’den seçilen ilk kısa film olmayı başaran “Rutubet”, Anadolu’nun ücra bir köyünde zorunlu görevini yapmakta olan öğretmen İshak’ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor. Engin Cebiroğlu ve Ramazan Kılıç’ın ortak yapımcılığında ve TRT 12 Punto’nun ortak yapımında gerçekleşen filmde, Mücahit Koçak, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman ve Türkyılmaz Sarıkaya rol alıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle çekilen filmin görüntü yönetmenliğini Mustafa Yeşilova, kurgusunu Taylan Tuncer ve Turan Haste, ses tasarımını Meriç Erseçgen, sanat yönetmenliğini Zafer Malkoç, müziklerini Mehmet Ağbaba yaparken, posterini de Gökhan Yeter tasarladı.

2016’da yönettiği “Hasat Zamanı” ile çok sayıda ödül almış Turan Haste’nin ikinci kısa filmi “Rutubet”, Venedik Film Festivali’ne seçildi. M. Furkan Daşbilek’in senaryosunu yazdığı ve yapımcılığını da üstlendiği “Rutubet”, 31 Ağustos-10 Eylül tarihleri arasında 79.su düzenlenecek festivalin Orizzonti (Ufuklar) bölümünün kısa film yarışmasında gösterilecek. Tayfun Pirselimoğlu’nun “Dayım” (1999) adlı filminden 23 yıl sonra festivale Türkiye’den seçilen ilk kısa film olmayı başaran “Rutubet”, 8 Eylül 2022 tarihinde Palazzo Del Cinema’da ilk kez seyircisiyle buluşacak.

SUÇLULUK, KÖTÜLÜK VE MASUMİYET

Kötülüğün üstüne bir sis gibi çöktüğü bir köyde geçen film, Anadolu’da zorunlu görevini yapan öğretmen İshak’ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor.

İshak rolünü, Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldığı “Bozkır” (2019) ve “İki Şafak Arasında” (2021) filmleriyle tanıdığımız başarılı oyuncu Mücahit Koçak’ın canlandırdığı filmde ayrıca, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman, Türkyılmaz Sarıkaya da rol alıyor.

Bir Cinemans, RemoFilms ve Creative Prodüksiyon yapımı olan “Rutubet”, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle ve TRT 12 Punto’nun ortak yapımında gerçekleşti. 

POSTER D’ART DUVAR’DAN

Engin Cebiroğlu ve Ramazan Kılıç’ın ortak yapımcısı olduğu filmin görüntü yönetmenliğini Mustafa Yeşilova üstlenirken; kurgusunu Taylan Tuncer ve Turan Haste, ses tasarımını Meriç Erseçgen, sanat yönetmenliğini Zafer Malkoç ve müziklerini Mehmet Ağbaba yaptı. Filmin posteri ise, D’art Duvar adlı Instagram hesabında hayata geçirdiği ‘Türkiye Sinemasını Canlandırma Projesi’ ile tanıdığımız tasarımcı Gökhan Yeter’in imzasını taşıyor.

Turan Haste’nin yönettiği “Rutubet” ile ilgili gelişmeleri filmin resmî Facebook ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

WEB | FACEBOOK | INSTAGRAM

  1. Venedik Film Festivali

Dünya Prömiyeri

31 Ağustos-10 Eylül 2022 | İTALYA

RUTUBET / THE MOISTURE

2022, Türkiye, 20’

Türkçe, Renkli, DCP, 2:35, 5.1 Sound

Yönetmen

Turan Haste

Senaryo

M.Furkan Daşbilek

 

Yapımcı

M. Furkan Daşbilek

Ortak Yapımcı

Engin Cebiroğlu, Ramazan Kılıç

Oyuncular

Mücahit Koçak, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman, Türkyılmaz Sarıkaya, Yaşar Akman

Görüntü Yönetmeni

Mustafa Yeşilova

Kurgu

Taylan Tuncer, Turan Haste

Yardımcı Yönetmen

Dudu Elif Konuk

Özgün Müzik

Mehmet Ağbaba

Ses Tasarımı

Meriç Erseçgen

Sanat Yönetmeni

Zafer Malkoç

Kostüm Tasarımı

Fatma Çeker

Makyaj ve Saç Tasarımı

Hülya Tüzün

Poster

Gökhan Yeter – D’art Duvar

Kötülüğün üstüne bir sis gibi çöktüğü bir köyde geçen “Rutubet”, Anadolu’da zorunlu görevini yapan öğretmen İshak’ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor.

TURAN HASTE 

Yönetmen

1989’da İstanbul’da dünyaya geldi. 2010 yılında Trakya Üniversitesi’nin Radyo TV Yayıncılığı Bölümü’nden mezun oldu ve çeşitli televizyon dizisi ve sinema filmlerinde kamera departmanında çalıştı. 2016’da yönetmenliğini yaptığı “Hasat Zamanı”,  filmi ile yaparak ulusal festivallerde birçok ödül kazandı. 2016’da M. Furkan Daşbilek ile başlayan ortaklıklarında “Naftalin” (2018), “Bir Nehir Kıyısında” (2021) filmlerinin yapımcılığını üstlendi. İkinci ve şimdilik son filmi “Rutubet” (2022), Venedik Film Festivali’nin Orizzonti bölümünün kısa film yarışmasına seçildi. IMDB | FACEBOOK | INSTAGRAM | VIMEO

M. FURKAN DAŞBİLEK 

Senarist & Yapımcı

1990’da Elazığ’da dünyaya geldi. 2014’te Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Sinema Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Okul süresince ve sonrasında birçok projede yer aldı. Yazıp yönettiği ilk kısa filmi “Naftalin” (2018), ulusal ve uluslararası festivallerden birçok ödül aldı. 2021 yılında yazıp yönettiği “Bir Nehir Kıyısında” adlı kısa filmi dünya prömiyerini 37. Busan Uluslararası Kısa Film Festivali’nde yaptı. 2016’da Turan Haste ile başlayan sinema ortaklıklarında “Hasat Zamanı” (2016) filminin senaryosu ve görüntü yönetmenliğini, “Rutubet” (2022) adlı filmin de senaryosunu ve yapımcılığını üstlendi. Daşbilek ilk uzun film projesine hazırlanmaktadır. IMDB | FACEBOOK | INSTAGRAM | VIMEO

Etiketler

Bir Yanıt Yazın