Habib-Gerez

Ressam-Şair Habib Gerez Yaşamını Yitirdi

Haber

Ressam-şair Habib Gerez yaşamını yitirdi. Gerez bir süreden beri özel bir bakım evinde yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarıyla boğuşuyor, tedavi görüyordu. 97 yaşında aramızdan ayrılan Gerez, ardında 10 binden fazla tablo, sayısız şiir bıraktı.

1926’DA ORTAKÖY’DE DOĞDU

14 Haziran 1926, İstanbul Ortaköy’de doğdu. 1950 yılında Kabataş Lisesi‘nden mezun oldu.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki öğrenimini (sağlık sorunu nedeniyle) tamamlayamadı. 

1955’te Ankara Yedek Subay Okulu‘nda asteğmen ve teğmen olarak vatani görevini yaptı.

Berlitz Lisan Dershanesi‘nde Türkçe öğretmenliği yaptı. 

1961’de Rav David Asseo’nun hahambaşı seçilmesi üzerine 1996’ya dek özel kalem müdürlüğünü yaptı. 

13 şiir kitabı yayımlandı. Şiirlerinin bir bölümü yabancı dillere çevrildi. Değişik gazete ve dergilerde altıyüzden fazla yazdığı makalelerin bir bölümü, “Rüzgâra Söylenenler” ile “Yaşamın Tadı Tuzu Sanat” adlı kitaplarında yer aldı. 

Basılmış elliye yakın kitabı vardır.  

Şiirleri İtalyancaya ve Fransızcaya çevrildi 1979, 1985 ve 1993 Accademia Internazionale di San Marco Şiir Ödülü’nü, 1980 Centro d’Arte La Prora ve Movimento Aristico Nazionale “Plurismo” Şiir Ödülünü aldı. 

33’ü yurt dışında olmak üzere 142 kişisel sergi açtı. Katıldığı yarışmalardan resim ve şiir dallarında 63 ödül aldı. 

YAPITLARI ÖNEMLİ MÜZELERE GİRDİ

Eserleri Fransa’da Arsonval Müzesi ile Troyes Güzel Sanatlar Müzesi‘nde, Belçika’da Herstal Müzesi‘nde ABD’de Judah Magnes Müzesi‘nde, İsrail’de Jewish Art ile Ben Ari Müzelerinde, Türkiye’de Selçuk Yaşar Müzesi, Edirne Modern Sanatlar Müzesi ve 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi‘nde sergilenmektedir. 

Avrupa Konseyi’ne bağlı olan  Avrupa Akademisi 28 Haziran 1998’de İtalya‘da düzenlenen ödül töreninde her yıl yalnızca bir kişiye verilen Avrupa Büyük Ödülü’nü sanatta 50 yıla yakın etkinlikleri nedeniyle Habib Gerez’e vermişti.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın