resimden-pula-devrim-erbil-istanbul-resimleri-sergisi

“RESİMDEN PULA DEVRİM ERBİL İSTANBUL RESİMLERİ” SERGİSİ

Sergi

Resimden Pula Devrim Erbil İstanbul Resimleri” sergisi Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi’nde açıldı.

Sergide Devrim Erbil’in İstanbul konulu resimlerinden yapılan seçkiden hazırlanan anma pulları ve ilk gün zarfı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Beyoğlu Belediyesi, PTT AŞ Genel Müdürlüğü tarafından birlikte düzenlenen “Resimden Pula Devrim Erbil İstanbul Resimleri” sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Erkan Doğanay’ın yaptığı sergide, Çağdaş Türk Resim Sanatı’nın yaşayan en önemli temsilcilerinden Devrim Erbil’in İstanbul konulu resimlerinden yapılan seçkiden hazırlanan anma pulları ve ilk gün zarfı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen açılış törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve PTT Genel Müdürü Hakan Gülten’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Rahatsızlığından dolayı sergiye video konferans yöntemi ile katılan Devrim Erbil de tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti.

“BU SERGİ İÇİN BEYOĞLU’NUN SEÇİLMİŞ OLMASI ÖNEMLİ”

Serginin açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Bugün anlamlı bir gün, çünkü üç noktada bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Birincisi İstanbul, ikincisi Devrim Erbil, üçüncüsü hepimizin çalışmalarını yakından takip ettiği PTT. Beyoğlu’nun seçilmiş olması ve bu serginin açılması anlamlı, çünkü doğu ve batı arasında köprü olan İstanbul’u bütün kültürleri, farklı inançları, farklı medeniyetleri doğu ve batının birleştiği nokta olması bakımından. Devrim Erbil bir devlet sanatçımız kendisinin temaları ağırlıklı olarak İstanbul ve vurgu yaptığı noktada doğu ile batının birbirine olan etkileşimi. PTT ile bağlantısı nedir diye sorarsanız. Aslında zor bir şekilde PTT yapıyor. Doğudan batıya uzanan zarflar, mektuplar onların üzerindeki pulları taşıyan bir kurum PTT” dedi.

“SANATÇILARIMIZA SAYGIMIZI İFADE EDİYORUZ”

Türkiye’nin tarihine ve kültürüne hizmet etmeyi bir sosyal sorumluluk olarak gördüğünü ifade eden PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten ise “Şirketimiz hazırladığı tasarımlarla; millî, manevi değerlerimizi ve kültür ögelerimizi sanatsal çizgilerle pullarına taşıyarak tarihe tanıklık etmemizi sağlıyor. Pullarımız aracılığıyla kültürümüze anlam katarken, pul envanterimizi birbirinden değerli sanatçılarımızın eserleriyle zenginleştiriyoruz. Böylelikle hem pullarımızın sanatsal değerini perçinliyor hem de eserleriyle ruhumuza dokunan sanatçılarımıza saygımızı ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU SERGİNİN AMACI TÜRK SANATÇISINI TANITMAK”

Serginin açılışına video konferans yöntemi ile katılan Devrim Erbil de “İletişim, her zaman özlemleri, sevgileri, kavuşmaları hatırlatır. Pul sergisi, bunu sanat yoluyla gerçekleştirmemize imkân verdi. Pul, bütün evreni dolaşan, herkesin görebildiği, o ülkeyi ve kültürü anlatan bir nesnedir. Böyle bir serginin gerçekleşmesi, sanatı pek çok yere ulaştırmak anlamına geliyor. Bu serginin amacı Türk sanatçısını tanıtmak ve sanatın yaygınlaşması için birer örnek olmak” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarından sonra Haydar Ali Yıldız ve Hakan Gülten pul ve zarfları imzalayarak, sergiyi gezdi. Sergi 10 Nisan 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın