ARZU YILDIRIM

Psikolog Arzu Yıldırım’dan İlk Roman: Kahve Kokulu Defter

Kitap

Uzman Psikolog Arzu Yıldırım’ın ilk romanı “Kahve Kokulu DefterSokak Yayın Grubu etiketiyle okuyucuyla buluştu. Roman karakterlerinin enneagram mizaç tiplerinin özelliklerinden etkilendiği romana Arzu Yıldırım’ın danışanlarından esinlenmeleri de yansıyor.

“KAHVE KOKULU DEFTER” NE ANLATIYOR?

 Uzman Psikolog Arzu Yıldırım’ın ilk kitabı olan “Kahve Kokulu Defter” okuyucuyla buluştu. Sokak Yayın Grubu’ndan çıkan kitapta “ana karakter” görünüşte Aslı olmakla birlikte, Zeynep, Cem veya Tayfun’un da önemli rolleri bulunuyor.

 Aslı, kendini bulmaya çalışan, hayatın zor dönemeçlerinden geçen akıllı genç bir kız. Kendi penceresinden gördüğü hayatı anlamaya, kendisiyle yüzleşmeye çalışıyor. Aslında Zeynep de kendi cephesinden aynı şeyi yapıyor. Roman, bir bakıma ikisinin yollarının kesişmesiyle başlıyor. Cem’in ise her iki kadınla kurduğu iletişimin niteliği okura aktarılıyor. Yazar, Tayfun’la “baba imgesine” biraz vurgu yapıyor; içinde bulunduğumuz çağın babalığı nasıl erozyona uğrattığına değinmekle birlikte daha yoğun bir tanışmayı okura bırakıyor.

 ARZU YILDIRIM: YAZMANIN BENİMİ İÇİN BİR DÜRTÜ

Yazmanın kendisi için bir dürtü olduğunu söyleyen Arzu Yıldırım, Kahve Kokulu Defter’i yazma sürecini şöyle aktarıyor: “Bir gün geldi ve o dürtünün acilen doyurulması gerekti. Kelimeler, zihnimde cümle yolları oluşturuyor, onlara can vermemi bekliyorlardı.  Sözlerini dinledim; sözcükleri salıverdim. Klavye adeta beni çağırıyordu ve çağrıya uymaktan başka çarem yoktu. Yazdıkça sözcüklerin sayıları artıyor, devam edersem adeta çoğalacaklarına söz veriyorlardı. Yazıp yazıp sildiğim bir bölüm hiç olmadı; oturabildiğim her an yazabildim. Cümleler hiç kapris yapmadılar ve kendilerini cömertçe sundular. Bana düşense sadece onları dinlemek ve ekrana dizivermekti. Seyrederken onları bana yaşattıkları doyum muhteşemdi. Daha önce hiçbir doygunluk bana bu hissi vermemişti.”

ROMANDA ESİNLENMELER 

Danışanlarınızdan etkilendiniz mi, sorusunu ise Arzu Yıldırım şöyle yanıtlıyor: “Mesleğim gereği dinlediğim yüzlerce kişiden elbette esinlendim. Danışanlar bizlerden bir şeyler öğrenmeye gelirler veya öyle sanırlar. Aslında öğreten değilizdir biz; onlar, kendileriyle konuşurlar ve en çok kendilerinden bir şeyler öğrenirler. Bu arada bize öğrettiklerinin de farkında değildirler. Danışanlardan mücadelelerini ve mucizelerini öğrendim. Romanda bunlar elbette var.”

 Yazar roman karakterlerinin enneagram mizaç tiplerinin özelliklerinden, bu kadim bilgi yapısından da etkilendiklerini sözlerine ekliyor. Kişilik sistemi demek olan enneagram, kişiliğin temel çekirdeğinde yer alıyor ve birbiriyle bağlantılı dokuz kişilik çeşidini ifade ediyor. Yazar, roman karakterlerinin, adeta enneagram metodolojisinin sağladığı bilgelikle kendi kendilerini var ettiklerini dile getiriyor. Danışmanlık sürecinde kullandığı bu yöntemle edindiği tecrübelerin romanına da yansıdığını vurguluyor.    

YAZAR VE UZMAN PSİKOLOG ARZU YILDIRIM KİMDİR

ARZU YILDIRIM Yazar ve Uzman Psikolog Arzu Yıldırım 1972 Ereğli doğumludur. 1983’te Acıbadem İlkokulu’ndan, 1989’da Çamlıca Kız Lisesi’nden, 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır.

1997-2001 yılları arasında İzmit Ticaret Meslek Lisesinde, 2001-2021 yılları arasında Acıbadem Türk Telekom Şehit Mete Sertbaş Ortaokulunda okul psikolojik danışmanı olarak çalışmıştır.

“9-12 Yaşları Arasındaki Korunmaya Muhtaç Çocuklarda Kendilik Tasarımı” (yayınlanmamış yüksek lisans tezi); sosyal psikiyatri sempozyumunda “Çocukta Benlik Tasarımı” adlı sunumu (1998); “Aytül Akal’ın Eserlerine Psikoloji Penceresinden Bakış” (yayınlanmış makalesi 2012); “Değişime Doğru” eğitim konferansında “Özel Gereksinimli Çocuklarda Davranış Değiştirme” konulu sunumu vb. bulunmaktadır (2014). Üsküdar Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından 2004-2014 yılları arasında psikolojik danışmanlara yönelik olarak düzenlenen seminerlerde eğitimci olarak görev almıştır. Üsküdar Milli Eğitim Müdürlüğünce 2016 yılından beri düzenlenen “Kendini Geliştir Geleceği Değiştir” projesinde öğretmenlere konferanslar vermiştir. 2017-2018 döneminde Avrupa Birliği Fonlarıyla desteklenen bir projeyle Sultanbeyli ilçesindeki Suriyeli Çocukların uyum süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik bir çalışmada eğitimci olarak görev almıştır. 2020-2021 döneminde “Kendini Geliştir Geleceği Değiştir” seminer programı organizasyonunda çalışmıştır.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) projelerinde (Olumlu Davranış Geliştirme: 2016-2017; Eğitim-Donatım-Gelişim: 2018-2019) görev almıştır. Aile Eğitim Programları düzenlemekte, seminer ve konferanslar vermektedir. Halen çocuk ve ergenlerle ilgili olarak ailelere ve çocuklara bireysel danışmanlık hizmeti vermekte ve kariyer danışmanlığı yapmaktadır. Eğitim, yaşam ve psikolojiye ilişkin görüşlerini internet ortamında yayınlamaktadır. Mekteb-i Üsküdar dergisinde “Yaşamın Yüzü” ve “Duyguların Göçü Zordur” adlı iki yazıyla yer almıştır. 2021 Eylül ayında ilk kitabı olan “Kahve Kokulu Defter” yayınlanmıştır.  

Etiketler

Bir Yanıt Yazın