EkonomideDerinGocük

Prof. Dr. Esfender Korkmaz’ın “Ekonomide Derin Göçük” kitabı çıktı

Kitap

Prof. Dr. Esfender Korkmaz’ın  “Ekonomide Derin Göçük” kitabı Asyaşafak Yayınları’ndan* çıktı.

TÜRKİYE DERİN EKONOMİK KRİZDEN KURTULABİLECEK Mİ?

1994, 2000 ve 2001 ekonomik kriz yıllarının hemen ertesinde Türkiye bu krizlerden çıkmayı başarmıştır.  1980 darbesi ile de demokrasi krizi yaşamıştık ve fakat sonrasında hırpalanmış olsa da, demokrasiye dönmüştük. Ayrıca, demokrasi krizi yanında ekonomik ve sosyal kriz devam etmemişti. Bugün ise her alanda siyasi iktidarın iktidarda kalabilmek için aşama aşama duvar gibi ördüğü sorunlardan kaynaklanan bir “derin göçük” içine  düştük.

KÜRSELLEŞMENİN TIKANDIĞI KONJÖNKTÜRDE ÇIRPINIŞ

Günümüzde dünya ekonomisi küreselleşmenin tıkandığı bir konjonktür içindedir. Bu gelişmeden ülkemiz, bugünkü iktidarın yanlışları ile payına düşeni fazlasıyla almıştır.

Eğitimde sosyal faydanın umursanmadığı, ideolojinin öne çıktığı, devletin kurumsal yapısının tahrip edilip dışlandığı, demokrasi ve hukuk altyapısının olmadığı, kaynakların çarçur edildiği ve gelir dağılımının toplum vicdanını rahatsız edecek boyutlarda bozulduğu bir ülkede elbette yalnızca büyüme, refah ve huzur getirmez.

ÇIKIŞ YOLU NEREDE?

Kalkınmanın temel rotası ve politikaların koordinasyonu, gelişmekte olan ülkelerde makro planlama ile gerçekleşir. Oysaki Türkiye’de siyasi iktidar, planlamayı kaldırmış, IMF’nin kur politikasını değiştirmemiştir.

Mevcut durumda dış ticaret politikası yok, sermaye hareketlerinin kontrolü yok, bir istihdam politikası yok. 2020 yılı işsizlik verilerine göre; 15 milyon insanımız mutlak yoksuldur. Dış borçlarda temerrüt riski yüksektir. Kur artışları rezervleri tüketmiştir.

İktisat politikaları iki tarafı kesen bıçak gibidir. Önemli olan bu politikaları ters tarafın kesmeyeceği şekilde uygulamaktır. Yarınlara ait politikaların yoksa yani politikasızlık varsa, bu defa politikasızlığın her iki tarafı da tersten keser. Türkiye’de olan budur.

Eğer ekonomideki mevcut yıkım tartışılmaz ve çözülmezse, kamuoyu ve muhalefet alternatif üretemezse, toplum bu kötü kadere teslim edilmiş olacaktır. Yaşamakta olduğumuz bunalımı daha net görmek ve bu bunalımdan nasıl çıkılacağını tartışmak her yurttaşın ve özellikle de iktisatçıların görevidir. Bu kitap bu düşünce ve çizgide yazılmıştır.

Yayınevi: AsyaŞafak Yayınları

Kitap Adı: Ekonomide Derin Göçük

Yazar Adı: Prof. Dr. Esfender Korkmaz

Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan

Editör/Düzelti: Güzide Bulut

Sayfa Sayısı: 271

Baskı Yılı: Aralık 2020

Çıkış Tarihi: 3 Aralık 2020

Basım Bilgisi: 1. Baskı

ISBN 978 – 975 – 9159 – 32 – 0

Barkod No: 9789759159320

Fiyatı: 44 TL

KDV: % 0

Boyut: 13.5 x 21 cm.

İç Sayfalar: Tablo ve rafikler renkli

Yayın (sırt) No: 33

Kapak Cinsi: Bristol karton

Cilt Bilgisi: Karton kapak

Kâğıt Bilgisi: 90. Gr. 1. hamur

Dizi Adı: Genel Politika Dizisi

Türü: Ekonomik-Politika

 

* AsyaŞafak Yayınları, Berfin Basın Yayın’a aitttir.

BERFİN BASIN YAYIN

Cağaloğlu Yokuşu, Evren Han No: 29 / 62 Kat: 3

Cağaloğlu 34112 İSTANBUL

Tel: (0212) 513 79 00 Belgegeçer: (0212) 512 37 20

E-Posta: siparis@berfin.net

www.berfin.net

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir