Periferi oyunu

Periferi, ötekileşen çingenelerin dilinden Almanya’da yaşam

Tiyatro

Öteki olmak”, “kenarda kalmak” kavramlarını çingenelerin renkli ve sıcak dünyası üzerinden ele alacak “Periferi” oyunu prömiyer yaptı.

Çingenelerin renkli dünyasını sahneye taşırken “öteki” kavramını ele alan “Periferi” oyunu “perde” diyecek.

OYUN İRFAN ŞAHİNBAŞ ATÖLYE SAHNESİ’NDE

Ankara Devlet Tiyatrosu’nun İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde izleyiciyle buluşturduğu  oyun, renkli kostümleri ve Balkan, İskoç, Türk, İspanyol ezgileriyle oba hayatının sıcaklığını yansıtacak.

Kıyı, kenar, merkezden uzak” anlamına gelen “Periferi”, çingeneler üzerinden “öteki olmayı” ve “kenarda kalmayı” sorgulayacak.

ALMANYA’DA GÖÇEBE OLARAK YAŞAYAN BİR ÇİNGENE OBASININ ÖYKÜSÜ

2. Dünya Savaşı sonrası Almanya’da göçebe olarak yaşayan bir çingene obasının öyküsünü anlatan oyun, Nazi Almanya’sında gerçekleşen çingene soykırımının sarsıntısını hala yaşayan bir çingene kızı ile bir Alman askerinin yaşadığı aşkı da konu alıyor.

OYUNDA KİMLERİN İMZALARI VAR

Dekor tasarımıyla izleyiciyi bir çingene obasının içine sokacak 2 perdelik oyunu Pembe Akgün yazdı, Betül Feyizoğlu Gökçer sahneye koydu.

Başlıca rollerini Ferahnur Barut, Mehmet Gürkan, Esin Ercan, Hasan Çağrı İlikoğlu, Doruk Altunkaya, Ömür Özkapıcı, Serpil Servili Çağıran, Elif Şeker Saka, Zuhal Taşar, Nesip Volkan Akün’ün paylaştığı Periferi’nin dekoru Büşra Eroğlu’na, kostümleri Gökçe Şener’e, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na, müzikleri ise Fırat Akarcalı’ya ait.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın