Palmira'daki kıyım belgelendi

Palmira’daki Kıyım Belgelendi

Haber

Rus kanalı Zvezda, tarihi Palmira kentiyle ilgili özel bir TV programını tamamlayarak, “IŞİD” terör örgütünün kentin arkeolojik alanlarındaki yıkım ve sabotajının etkilerini belgeledi.

Kanal, filme aldığı programında, IŞİD’e karşı direnen ve işkence görmesine karşın Palmira‘daki eserlerin sırlarını ve yerlerini açıklamayan ve bu uğurda şehit olan arkeolog Halid Esad’ın yaşamına da yer verdi. Belgeselde Suriye Arap ordusu tarafından terör örgütünden kurtarılmasından sonra Palmira‘nın normale dönmesine de odaklandı.

Rus medya programının yönetmen yardımcısı İlyana Greenoviç, Palmira’da bulunmasından ve çekimlerin başarısı için ilgili yetkililer tarafından sağlanan olanaklardan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Greenoviç, SANA muhabirine yaptığı açıklamada, “Tüm dünya halkları için önemli bir kültür merkezi olarak kabul edilen sanatsal ve mimari yapısının büyüklüğü ile beni şaşırtan bu kadim, mucizevi şehirde olmak harika ve güzel bir şeydir” dedi.

İNSAN MEDENİYETİNİ YOK ETME ÇABASI

Greenoviç konuşmasının devamında şunları da kaydetti: “Öte yandan ” IŞİD” terör örgütü tarafından saldırıya uğrayan anıtları görünce çok üzüldüm ve örgütün insan medeniyetini yok etme çabası dışında buna bir açıklama bulamadım. Ümit ediyorum ki, bu alanda uzmanlaşmış tüm uluslararası arkeoloji kuruluşlarının ciddi katılımını gerektiren, özellikle de bu anıtların tüm insanlığın malı olduğu, yükseltilip yeniden inşa edilen tarihi eserleri görmek için tekrar bu şehre dönecektir” diye vurguladı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir