Oralarda, Bir Yerlerde Yaşıyor Güzel İnsanlar

Hasan Hüseyin Yalvaç

Hasan Amca (Hasan İzzettin Dinamo) ayaklarından rahatsız olduğu için gelemeyecekmiş. Öyle söyledi Zihni Amca (Zihni Turgay Anadol). Çapa’da çalıştığım yerden birlikte çıkıp, geze geze Çemberlitaş’a geldiğimizde saatler öğleden sonrayı gösteriyordu. Saat tam kaçtı anımsamıyorum. Biraz ileride, solda merdivenle inilen bir kahvehanede buluşacaktık dostlarla.  Muzaffer Arabul’u bekliyorduk. Gecikmedi geldi. Tokalaştık ve aşağıya doğru yürümeye başladık. Kahveye girdiğimizde İhsan Hasırcı’yı (Yelfe İhsan) bizi bekler bulduk.

Onlar aynı kuşaktandı, aynı örgüttendi ve acılarla yaşlanmayı bilenlerdendiler. En gençleri bendim ve onlarla olmak, onların anılarını dinlemek büyük bir mutluluk veriyordu bana. Buranın konukları gerçekten büyük acılardan geçmiş ve arkadaşlığı yaşatmanın öğretmeni olmuş insanlardı. Şahap Bakırsan, Osman Paçal (İşçi), Boz Mehmet aklıma gelen diğer güzel insanlar. Siyasiydi bu insanlar ama en önemli yanları kültürlü olmalarıydı. Aralarında boş konuşmaya yer verilmezdi. Onlar öldü gitti, ben yetmiş bir yaşına geldim. Ben yaşadıkça onlar da yaşayacak adım gibi biliyorum bu görevi yerine getireceğimi.

Çünkü onlar, sürekli aradığımız insanın örnekleriydiler yaşamlarıyla. Bu çürümenin ortasında daha çok özlüyor, daha çok saygı duyuyorum onlara.

Oralarda, bir yerlerde yaşıyor güzel insanlar ve bunu bilmek daha umutlu kılıyor beni.

Hasan Hüseyin Yalvaç

Saray, 23 Aralık 2021

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir