2500 Yıllık Kıbrıs Hece Yazısı

ÖN-TÜRK AKADEMİSİ’NDE MEHMET TURGAY KÜRÜM’DEN 2.500 YILLIK KIBRIS YAZITLARI KONFERANSI

Haber

Ön-Türk Akademisi’nde Mehmet Turgay Kürüm’ün vereceği  2.500 yıllık Kıbrıs yazıtları konferansı 20 Mart Cumartesi saat 21:00’de zoom üzerinden gerçekleşecek.

Ön-Türk Akademisi’nden yazılı açıklama şöyle:

Ön-Türk Akademisi olarak, salgın nedeniyle bir yıldır ara verdiğimiz Ön-Türk tarihi üzerine konferans, söyleşi ve sunumlara sanal ortamda devam edeceğiz. Her hafta Cumartesi günleri aynı saatte konuklarımızla karşınıza çıkacağız.

İlk konuğumuz, 1994 yılından beri, Türk Hece (Runik – Oyma – Damga) yazısı üzerinde çalışan, İskandinav ülkelerindeki okunamayan eski yazıtları Türk dilinde okuyan, çalışmalarını bir çok bilimsel toplantı ve eserlerde makale olarak sunan , 2019 yılında Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin düzenlediği bilimsel bir sempozyumda, 2.500 yıllık Kıbrıs yazıtlarını Türkçe olarak okuyan sayın Mehmet Turgay Kürüm .

Kıbrıs ve Türk tarihinde yeni bir sayfa açan, resmi tarihin kabüllerini bozan bu ücretsiz konferansı kaçırmayınız. Kıbrıs Osmanlı döneminde Türkleşmedi.  Ezelden beridir Türk yurdudur.   2.500 sene önce, yaklaşık 300 sene Kıbrıs’ın resmi dili Türkçe, resmi yazısı Türk hece (Runik -Oyma – Damga) yazısı idi.  Tıpkı Orhun Yenisey yazıtları gibi. Kıbrıs‘ta bulunan ve litaratüre “Eteocypriot – Kıbrısın yerel dili ve yazısı” diye geçen yazıtların, Türkçe olduğu ortaya çıktı.  Kıbrıs‘ta bulunan 2.500 yıllık Türk kurganlarından çıkan arkeolojik malzemeler de bu konferansta yer alacaktır.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın