Musiki ile Tedavi

Musiki İle Tedavi 114 yıl sonra yeniden Türkçe Yayınlandı

Kitap

OpusKitap‘ın bir kitabı daha matbaadan çıktı. 114 yıl önce ilk kez Doktor Abdullah Cevdet‘in dilimize M. Daubresse’den çevirdiği Musiki ile Tedavi yeniden günümüz Türkçesiyle yayınlandı. 

OpusKitap‘tan yapılan açıklamada “Kültür, musiki, tıp tarihi ve musiki ile tedavi konularıyla ilgilenenlere bu çok değerli eseri sunuyoruz” dendi.

İttihâd ve Terakkî‘nin kurucularından, devrimci düşün ve eylem insanı Doktor Abdullah Cevdet‘in dilimize kazandırdığı “Musiki ile Tedavi” başlıklı uzunca makale, sonunda günümüz Türkçesiyle 114 yıl sonra ilk kez yayınlandı. 

Son yıllarda yaptığı çalışmalar ve araştırmalarıyla Türk kültür ve bilim yaşamına önemli katkılar sunan genç tarihçilerimizden Halit Erdem Oksaçan, Doktor Abdullah Cevdet‘in dilimize kazandırdığı bu makaleyi çevriyazdıktan başka günümüz Türkçesine de aktararak önemli bir çalışmaya daha imza attı. Kitaba genişçe bir önsözü ise Dr. Yavuz Daloğlu yazdı. Daloğlu ayrıca, makalenin günümüz Türkçesi üzerinde açıklayıcı dipnotlarla da katkıda bulundu.

OpusKitap

Daubresse, Musiki ile Tedavi (Musicothérapie), Tercüme: Doktor Abdullah Cevdet; Çevriyazı, Günümüz Türkçesi ve Yayına Hazırlayan: Halit Erdem Oksaçan, İstanbul, 2022.

Etiketler

1 thought on “Musiki İle Tedavi 114 yıl sonra yeniden Türkçe Yayınlandı

Bir Yanıt Yazın