yusuf-taktak-tekbasina-sergisi

MİNE SANAT GALERİSİ DENEYSEL’DE YUSUF TAKTAK ‘TEKBAŞINA’ SERGİSİ

Sergi

Mine Sanat Galerisi Deneysel” mekânı, Yusuf Taktak’ın “Tekbaşına” sergisi ile 1 Nisan 2021’de kapılarını açıyor.

Mine Sanat Galerisi’nin 1985 Kadıköy Altıyol’da kuruluşu, ardından Bahariye ve Ogün Sokak’taki galeri mekânları ve Nişantaşı ile Avrupa Yakası’nda devam eden yolculuğunun ardından, galeri yeniden Anadolu Yakası’nda “Deneysel” mekânıyla izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

“SANATÇI TEK BAŞINA HAYAL EDER VE YARATIR”

Mekânın içeriğini şekillendirecek olan “Deneysel” ismini ekleyen, galerinin kurucu sanatçılarından Yusuf Taktak, aynı zamanda mekânın da ilk deneysel projesi olan “tekbaşına”yı gerçekleştiriyor. “Sanatçı tek başına hayal eder ve yaratır” diyen Taktak, yaratım sürecini ve dönemlerini yansıtan enstelasyonu ile 1 Nisan – 3 Mayıs 2021 tarihleri arasında izleyici ile buluşuyor.

ALTERNATİF ALAN, SANATSAL DENEYİMLERİ DESTEKLEMEK AMACIYLA OLUŞTURULDU

Kadıköy, pek çok sanatçının atölyelerinin de bulunması ve büyük bir sanatsever kitleye ev sahipliği yapması açısından yıllar içinde sanatçılar için alternatif bir bölge haline geldi. Mine Sanat Galerisi’nin “Deneysel” mekânı da bu dinamik atmosferin içinde yeni bir alternatif alan olarak, sanatsal deneyimleri desteklemek amacıyla oluşturuldu. Yeni sergileme formatları ve fikirler için bir deneme alanı oluşturmak üzere kurgulanan bu deneysel mekânı, aynı zamanda galerinin 35 yıllık arşivini de içinde barındırıyor.

DENEYSEL BİR SERGİ ALANI OLACAK

Galeriyi pasif bir görüntüleme alanı olmaktan çok, öğrenme için aktif bir alan haline getirmek adına, katılımcı etkinliklere, atölyelere, konuşmalara, performanslara ve projelere odaklanacak, interaktif deneyimler yoluyla izleyicilerle buluşacak olan “Mine Sanat Galerisi Deneysel” mekânı multidisipliner yaklaşımıyla işbirliklerine de açık bir tutum benimsemektedir. Deneysel sanatçılar ve bağımsız küratörler odaklı ilerlemek üzere oluşturulan alan, standartlaştırılmış sanat uygulamalarının ötesine geçmeyi amaçlıyor.

Bir günden bir aya kadar farklı konseptlerdeki projelerin yer alacağı bu alan, Kadıköy’de deneysel bir sergi alanı olarak faaliyet gösterecek.

YUSUF TAKTAK KİMDİR?

1951 Türkiye Bolvadin’de doğdu. 1974 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Eğitimini Avusturya Salzburg Yaz Akademisi’nde sürdürdü. 1976-1992 İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Arşiv bölümünde ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1999 Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2005 Yıldız Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. İstanbul’da yaşamakta ve çalışmalarını atölyesinde sürdürmektedir.

 

MİNE SANAT GALERİSİ DENEYSEL

Caddebostan, Bahariyeli Sokağı Toprak Apt. No 35-37

Kadıköy/ İstanbul

Etiketler

Bir Yanıt Yazın