Metin Akdulger (Foto-Ozan Guzelce)

Metin Akdülger: “Beni Bir Bilgisayar Oyununun İçerisinde de Görebilirsiniz”

Dergi

Kendisini farklı alanlarda ifade etmeyi seven Metin Akdülger, şu sıralar dostlarıyla yarattığı çizgi roman dünyasının içinde çok mutlu. Dört arkadaşın hayallerinden doğan “Kaptan88”in, insanları birleştiren bir ortak payda olmasını umduğunu söyleyen Akdülger, “Formdan bağımsız olmak ve bir sürü hikâyenin içerisinde olmaktan yanayım. Kariyerimin de böyle olmasını istiyorum. Beni yarın öbür gün bir bilgisayar oyununun içerisinde de görebilirsiniz,” diyor. Milliyet Sanat’ın Temmuz 2022 sayısında Ayın Söyleşisi için Asu Maro’nun konuğu olan Metin Akdülger, çizgi roman evrenini ve diğer alanlardaki yolculuğunu anlatıyor. 

Kaptan88

Son yıllarda özellikle dijital platformlarda çok konuşulan işlerde izleyici karşısına çıkan Metin Akdülger, oyunculuğun yanı sıra Journers adlı grubuyla müzik yapan, kendisini bildiğinden beri yazan, hatta çizen, sürekli kendisine yeni ifade biçimleri arayan biri. Akdülger şimdilerde, Osman Oğuz Öğün ile birlikte yazdığı, Sadi Güran’ın çizdiği, Ancient 101’den yayımlanan “Görmüş Geçirmiş Kaptan88 / Babanın Son İcadı” adlı “Davut Çelebi Çizgi Romanı”nın heyecanını yaşıyor. Akdülger, hikâyenin okurlara “Bugünün tüketim alışkanlıkları devam ederse, insanlık neye dönüşebilir?” üzerinden birçok soruyla şekillenen fantastik bir anlatı vadettiğini söylüyor. 

“ÇARESİZLİKLERİMİZDEN İCATLAR YARATTIK.”

Toplumları bir araya getiren öğelerin eskisi kadar güçlü olmadığına, insanların kendi içlerinde giderek ayrıştıklarına dikkat çeken Metin Akdülger “Kabaca, bir araya geldikleri şeyler daha çok bir şeyin ‘anti’si olmak üzerine gibi geliyor bana. Hayal kurmak, umut etmek değil de daha çok çaresizlikler ve ayrışmalar üzerinde birleşiyorlar. Tuhaf,” diyor ve şöyle devam ediyor: “Biz dört kişi, beraber bir hayal kurarak, birbirimizin hayallerini destekleyerek iyileşmeye, ‘Kaptan88’ evrenini yaratmaya başladık. Çaresizliklerimizden icatlar yarattık.”

“BU DÜNYA GİDEREK DENGESİNİ KAYBEDEN BİR YER.”

“Bu dünya giderek dengesini kaybeden bir yer ve bu kadar dengenin kaybolduğu bir yerde, insanın bir çözüm oluşturabilmesi için kendine bir araya getiren şeyler yaratması gerektiğini düşünüyorum,” diyen Akdülger, kendisine göre bunun en iyi yolunun çizgi roman olduğunu dile getiriyor.

“Kulüp”, “Şahsiyet”, “Medcezir” gibi, kariyer yolculuğundaki önemli kilometre taşlarına, çocukluğuna ve hayatla ilişkisine dair de konuşan Akdülger’in Asu Maro’ya verdiği röportajın tamamı Milliyet Sanat’ın Temmuz 2022 sayısında…

Kitabevlerinde, marketlerde, Getir’de ve dijital uygulamalarda okurlarını bekleyen Milliyet Sanat ayrıca, dergiyi 0850 224 02 22 numaralı çağrı merkezini arayarak satın alan okurların kapısına kadar götürüyor.

Bilgi için: milliyetsanat.com 

instagram.com/milliyet_sanat

twitter.com/milliyet_sanat

Etiketler

Bir Yanıt Yazın