Marmaris Film Festivali

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali kurucusu ve direktörü Şeref Öztürk ayrıldı

Sinema

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali kurucusu ve direktörü Şeref Öztürk, yaptığı açıklama ile görevini bıraktığını duyurdu. 2013’te yapılması için çalışmalara başlanılan festival, 2014’ten beri düzenli olarak yapılıyor ve festivalin hiçbir aşamasında para ile ilintisi olmayan niteliği ile gönüllülerin katkısı dikkat çekiyordu. Son iki yıldır Marmaris Belediyesi bünyesinde yapılan festivalde kurucusu ve direktörü Şeref Öztürk’ten ayrılık kararı geldi. Öztürk’ün yaptığı açıklama şöyle:

MARMARİS ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ DİREKTÖRLÜĞÜ GÖREVLERİNDEN AYRILDIM

Çalışmaları 2013 yılında başlayan ve ilki 2014 yılında düzenlenen Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nin kurucusu ve direktörlüğünü bıraktım.

Ülkemizde imece usulüyle düzenlenen, paranın geçerli olmadığı, tüm ekibin ve görevlilerin gönüllü olduğu ilk ve tek bağımsız festival olma özelliğini taşıyan organizasyon aynı zamanda Marmaris tarihinde uluslararası boyutta sürekliliği olan ilk ve tek festivaldir.

2019 yılına kadar hiçbir kuruma bağlı olmadan düzenlenen festival, 2019 yılında Marmaris Belediye meclisi kararı ile belediye bünyesine alınmış ve son iki yıldır da Marmaris Belediyesi bünyesinde düzenlenmekteydi.

İki yıl proje aşaması, bir yıl ön çalışma yapılan Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali çok kısa bir sürede iyi bir noktaya geldi. Bu başarıda, başta Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Netsel Marmaris Marina olmak üzere, tüm sponsor ve destekçilerimizin verdiği imkanların etkisi oldukça fazla. İlk yılından beri sıfır bütçeyle düzenlenen festivale destek ve emek veren herkese teşekkürlerimi sunmak isterim. Bu festival tüm gönüllü ekip arkadaşlarımın çocuğu gibi oldu. Çok emek verdik.

Kısa sürede dünya çapında ses getiren  festivale yüzlerce ülkeden binlerce yönetmen filmleriyle başvuruda bulundu. 14 ülkeden ve yurtiçinde yüzlerce yönetmen, yapımcı, oyuncu, medya mensubu, senarist ve akademisyenler Marmaris’e gelerek festivale katıldı.

Bugün itibariyle altı yıl direktörlüğünü yapmış olduğum Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’ndeki bugün tüm görevlerimden ayrılıyorum. Bu altı yıl festival organizasyonuyla uğraşmanın yanında, tehditler, şantajlar ve organizasyonu rant haline getirmek isteyenlere karşı mücadele etmekle geçti. Fakat hiçbir zaman amaçlarına ulaşamadılar ve bu süreç beni oldukça yordu.

Ancak festivalde sorumluluk almadan yine gönüllü olarak elimden gelen yardımı yapmaya her zaman hazır olduğumu belirtmek isterim. Sanatta ve sağlıkla kalın.

Şeref VURAL

3 Haziran 2021

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir