Leyla Gencer

Leyla Gencer’in Yaşamını Anlatan “La Diva Turca” 1 Aralık’ta Süreyya Operası’nda

Müzik Sinema
  1. yüzyılın en önemli opera sanatçılarından Leyla Gencer’in yaaşmını ve sanatını konu alan ilk belgesel olma özelliğini taşıyan Leyla Gencer: La Diva Turca, 1 Aralık Pazar günü saat 18.00’de, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda İstanbulluların karşısına çıkıyor.

Yapımcılığını, Leyla Gencer Arşivi’ni de bünyesinde bulunduran İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) ve yönetmenliğini Selçuk Metin’in üstlendiği belgeselin metni ve senaryosunda gazeteci ve yazar Zeynep Oral’ın imzası bulunuyor. Halit Ergenç’in sesiyle güçlenen yapımın çekimleri 2018 boyunca Milano, Roma, Napoli ve İstanbul’da yapıldı.

Filmin gösteriminden önce Leyla Gencer’in anısına bir mini konser de müzikseverleri bekliyor. Konserde üç soprano; Özgecan Gençer, Hale Soner ve Ayten Telek’in sesine piyanoda Fügen Yiğitgil eşlik edecek. Belgesel gösteriminden sonra ise Zeynep Oral ve Selçuk Metin soruları yanıtlayacak.

İKSV, Leyla Gencer’i, vefatının onuncu yılında 9. Leyla Gencer Şan Yarışması ve Primadonna ve Yalnızlık başlıklı sergiyle anmıştı. Leyla Gencer: La Diva Turca belgeselinin ilk gösterimi de yine bu kapsamda gerçekleşmişti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir