kültür ve turizm bakanlığı

KÜLTÜR SANAT KURUMLARINDAN TÜRK ADI KALDIRILIYOR

Haber
TÜRK ADI KALDIRILIYOR, HALK MÜZİĞİ KOROSU SIRA GECESİ MÜZİK TOPĞLULUĞU OLUYOR

Hükümetin  Kültür ve Sanat Kurumlarının adından “Türk” adının kaldırılması operasyonu sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imzalı yazıya göre Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü’nün adı Elazığ Kürsübaşı Müzik Topluluğu  Müdürlüğü olarak değiştirilmesi kararlaştırıldı.

Aynı yazıda, Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü’nün adı da Edirne Müzik Toplulukları Müdürlüğü olarak değiştirilmesi uygun görüldüğü belirtiliyor.

Taşra Teşkilatında Düzenleme” başlığını taşıyan genelgede, alınan kararların Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 296. maddesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na taşra teşkilatları kurmak için yetki verildiği anımsatılarak “Türk” adlarının yer aldığı kurumların  ya kaldırıldığı ya da adı değiştirilerek özünden uzaklaştırıldığı görüldü.

DEVLET HALK DANSLARI TOPLULUĞU ANKARA’DAN İSTANBUL’A TAŞINIYOR

Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı merkez teşkilatına bağlı olarak Ankara’dan İstanbul’a taşınacak.

İstanbul Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü ise Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği bünyesine alınarak bu birimle birleştirilecek.

İstanbul Modern Folk Müzik Topluluğu Müdürlüğü’nün adı ise İstanbul Halk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu Müdürlüğü olarak değiştirilecek.

DEVLET TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ŞANLIURFA SIRA GECESİ MÜZİK TOPLULUĞU MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Ankara’da bulunan Türk Dünyası Müzik Topluluğu Müdürlüğü’nün adı ise Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğü olacak.

Devlet Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğü’nün adı ise ise Şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Topluluğu Müdürlüğü olarak değiştiriliyor.

Türk Adı Genelgesi

 

Türk Adı Genelgesi

Etiketler

Bir Yanıt Yazın