Orhan-Ayber

KEMALİZM, ÜLKEMİZDE SİLİKON VADİSİ, İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ…

Orhan Ayber
KEMALİZM 

Bugün yazmayı planladığım yazımın temel konusuydu. Çünkü pek çok takipçim benden Kemalizm ile ilgili bilgi istediler.

Yıl 1935 Cumhuriyet Halk Partisi‘nin üçüncü büyük kurultayı. Bu kurultayda büyük önderimiz Kemalizm’i söyle tarif eder. “Kemalizm prensipleri sadece birkaç yıl için değil geleceği de kapsayan tasarılar Kemalizm prensiplerdir. Ve altı ok parti programına girdi.”

Ben bugünde aynı düşüncemi yüreklice savunmaya devam edeceğim. Atamız “Vatanın savunması söz konusu değilse savaş bir cinayettir” demiştir. Ancak Kemalizm’in en büyük ilkesi tam bağımsız Türkiye idi. Oysa Emperyal güçlerin baskısı ile Türkiye bağımsız olmamalıydı, baskılar sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi‘nin 1951 yılındaki kurultayında Kemalizm ilkelerinde vazgeçildi, yerine Atatürk yolu kararı alındı!!!

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenlere Tarihçi  Sinan Meydan’ın Kemalizm prensipleri yazısına ulaşabilirsiniz. Bir de Sayın Alev Coşkun’un Kemalizm kitabına başvurabilirsiniz.

Son söz: tüm Kemalist dostlara, çok değerli Kemalist takipçilerime en yürekli selamlar…

ÜLKEMİZDE SİLİKON VADİSİ

Ülkemde bir silikon vadisi istiyorum. Dünyada bilim alanında büyük bir yarışa tanık oluyoruz. Bu yarışta başı çeken üniversiteler ABD ve İngiltere ye ait. Başta Oxford sonra Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi  Cambiridge ve diğerleri…

Ancak bu yarışta Çin Üniversiteleri de çok büyük atakta. Çin ve Hindistan Silikon vadisinde çalışan bilim insanlarını ülkelerine çektiler… Çok önemli sonuçlar aldılar tabii.

Ülkemizin silikon vadisinde ve NASA’da çalışan çoğunluğu kadın çok başarılı bilim insanlarımız var. Onlarla övünmek yetmez… Her türlü fedakârlığı yapıp zengin Anadolu’muzda bir silikon vadisi kurmalıyız ve bilim insanlarımızı ülkemize getirmeliyiz.

Bu vadinin adı Nobel Ödülü’nü  Atatürk’e  sunan Aziz Sancar olmalı…

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

Öncelikle üyesi olmaktan onur duyduğum odamızın kuruluş yıldönümünü içtenlikle kutlarım.

İnşaat Mühendisleri Odasını içinde bulunduğumuz yıl ülkem için çok önemli görev ve sorumluluklar bekliyor.

Şimdi bu görevlerden söz edelim:

a) İstanbul’da uzmanlara göre büyük bir deprem bekleniyor. Sadece bu şehirde öncelikle 120.000 ilkokul yeni yönetmenlikler göre yeniden yapılacak.

b) Son iklim değişikliği ve kuraklık dünyamızda yeni meslekleri ön plana çıkmasına yol açmışsa bizim ülkemizde ise öncelikle iklim değişikliği ve kuraklıkla ilgili mühendislik mesleğinin görev ve sorumluluklarından bahsetmeliyim.

c) İç Anadolu’daki kuraklığı çözmek görevi inşaat mühendisliğinin en önemli görevi olarak görüyorum. İç Anadolu bölgemiz şimdi tüm dünyaca stratejik ürün kabul edilen buğday ürünü için hayati bir önem taşıyor. Özellikle Karadeniz havzasından yağan ve orada yaşayan yurttaşlarımızı sıkıntıya neden olan bu suları İç Anadolu’ya getirme görevi inşaat mühendisinin görevidir.

d) Ülkemizin neresinde olursa olsun yeniden yapılacak tüm yapılarda depreme dayanaklı yapılar yapılması görevi inşaat mühendisliğinin görevi olmalıdır.

e) Anadolu’da gerek rüzgâr enerjisi, gerekse güneş enerjisi panelleri ile diğer meslek odaları ile birlikte sorumluluk almalıdır.

f) Aslında sayın iktidar yetkililerine şunu söylemek isterdim; “Bugün ülkemizin en önemli sorunu olan işsizlik konusunda yaklaşık 500 bin kişilik nitelikli işgücü potansiyeli taşıyacaktır.”

g) Bir de konut kooperatifleri nedeni ile bozulan imajının gerçek tarım kooperatiflerinin kurulması gerekmektdir. Bu konu da kardeş odalarımızdan ziraat mühendisleri öncülüğünde gerçekleşmelidir.

Son sözlerim; önümüzdeki yıllarda inşaat mühendislerini çok önemli görev ve sorumluluklar bekliyor.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın