İzzettin Özgibar

İzzettin Özgibar’ın Dizelerinde İnsan Manzaraları

Kitap

İzzettin Özgibar’ın Sevdalarımın Şiirsel İzleri’nin ilk kitabı Uyum Yayınları arasında çıktı. İlk diyoruz çünkü arkası gelecek gibi. 1957 doğumlu Özgibar, polis memuru olarak başladığı çalışma yaşamını Emniyet Müdürü olarak noktalamış. Görev süresince Anadolu’dan İstanbul’a dek bir çok yerde görev almış, insanları gözlemlemiş, yazmış, ortaya tam bir insan manzaraları çıkmış. 

DİRENGEN İNSAN, DİRENGEN YAŞAM

Dizelerde ilk göze çarpan anti-emparyalist duruş. Ancak, Özgibar’ın Adana’da başlayan yaşamı zorluklar içinde geçmiş. Yılmamış polis olmak için Lise’yi dışardan bitirmiş. Ankara’da görev yaparken Açık Öğretim Fakültesi İş İdaresi Bölümü’nü bitirmiş. Önce komiser yardımcısı, emniyet amiri, Emniyet Müdürü’yken de İstanbul Adile Sultan Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu’na Öğretim Üyesi olarak atanmış ve 2015’in sonunda emekli olmuş. 

Memuriyet yılları öncesinde Aydınlık ve Halkın Sesi dergilerinde çeşitli görevler almasının yanı sıra, Öğretmen Dünyası Dergisi’nin Adana Temsilciliğini de üstlenir. 

GÜNLÜK GİBİ YURDUMUZDAN İNSAN MANZARALARI

Emniyet’te görevi sırasında bir koltuğunda görevi varsa, diğer koltuğunun altında insanları derinlemesine anlattığı dizeleri vardır. Sıradışı polis, insan sevgisi ve yurt sevgisi ile donanmış yurttaş, emperyalizme açık tavır alan duyarlı aydın yaklaşımından süzülen dizeleri biriktirmeye başlar.

HİDAYET KARAKUŞ İLE YOLU KESİŞİR

Geri dönüp bakarsak Ortaokul yıllarında yazmasını salık veren öğretmeni Hidayet Karakuş‘un hiç unutmaz, hep yüreğinin en sıcak yerinde saklar onu.

Evimiz gecekonduydu/Ki rahmetli babamın dükkânının/Yanıydı arka duvarı/Altı bir göz ahırdı/Üstündeydi yuvamız/O da bir göz odaydı/Çinkolu, kargılı, tahtalı/Kimi yanı tenekeler çakılı/Ve iki duvarı kerpiç yapılı/Samanlı çamur sıvalı” diye betimlediği çocukluğunun Adana’sından 12 Mart, 12 Eylül Darbelerine meydan okuduğu dizeleri kaleme alır. “Ezmek ve yok etmek için kalkmalı ayağa” diye sömürüye kinini dile getirir. “Çok mu zor be/Şöyle adım akıllıca/Yaşamak insanca” diye sorar. 

 

İzzettin Özgibar – Sevdalrımın Şiirsel İzleri 1

Uyum Yayınları 131 sayfa

Etiketler

Bir Yanıt Yazın