İzmir

İzmir’de İki Önemli Sergi Sanat Hayatı’nda

Haber

İzmir bugünlerde iki önemli sergiye evsahipliğ yapıyor. Büyük usta Leonardo Da Vinci, 500. Ölüm Yıldömününde İzmir’de Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen bir sergi ile anılıyor. Sergi mekanı Corona virüsü önlemleri kapsamında bir kaç günlüğüne denetim altına alınınca sergide yer alan sanatçılardan ressam Barış Sarıbaş’la İzmir Resim Ve Heykel Müzesi Turgut Pura Sergi Salonu’nda konuştuk. Doğal olarak İzmir Resim ve Heykel Müzesi Turgut Pura Sergi Salonu şu anda Ressam-Heykeltraş Adviye Bal’ın “Bir Avuç Sonsuzluk ” başlıklı sergisine evsahipliği de yapıyor. Barış Sarıbaş, 500. Ölüm Yıldömününde Leonardo Da Vinci’ye Saygı Sergisi bağlamında sorularımızı yanıtlarken; Adviye Bal, hem sergisi hem de Leonardo Da Vinci ile ilgili görüşlerini bizimle paylaştı.

Barış Sarıbaş, Leonardo Da Vinci’nin karanlık bir çağın ardından gelen büyük bir sanatçı ve devrimci olmasının yanısıra rönesans ve reform hareketlerini anlamanın mümkün olmadığını belirtiyor.Sarıbaş, ressam değil bilim adamı, felsefeci, düşünce insanı, müzisyen olduğunun altını çiziyor.

İbrahim Karaoğlu’nun  küratörlüğünü yaptığı sergi, aslında Onay Akbaş’ın 25 yıl kadar önce kurduğu düş bu serginin fitilini ateşlediğini söylüyor Barış Sarıbaş.

24 Mart’a kadar “Bir Avuç Sonsuzluk ” Resim ve Heykel Sergisi ‘ne imza atan Adviye Bal, Bursa’nın ardın İzmirli sanat tutkunları ile buluşmanın heyecanını yaşıyor. Sergi, İzmir Resim ve Heykel Müzesi Turgut Pura Sergi Salonu’nda…

Bu haftaki Sanat Hayatı programında Adviye Bal ve Barış Sarıbaş, İzmir Resim Ve Heykel Müzesi Turgut Pura Sergi Salonu’nda Zafer Bilgin’inin sorularını yanıtlıyorlar.

Sanat Hayatı, Pazar günü 16:00’da Ulusal Kanal’da ekrana gelecek…

Etiketler

Bir Yanıt Yazın