istanbul_zamansiz

İstanbul Zamansız: Timurtaş Onan

Kitap

Şehir, kat kat atılmış asfalttaki çukurlara dolmuş yağmur birikintisine kimin silueti düşüyorsa onun vitrinidir.”  Seray Şahiner

Timurtaş Onan’dan serinin üçüncü kitabı “İstanbul Zamansız” çıktı.

 Güncel fotoğraf sanatının önemli temsilcileri arasında sayılan Timurtaş Onan’ın, yeni kitabı ‘İstanbul Zamansız’ yayımlandı.

 Kitapta sanatçının 120 adet siyah beyaz fotoğrafı yer alıyor.  ‘İstanbul ZamansızOnan’ın İstanbul’a adanmış beş kitaplık serisinin üçüncüsü olup serinin ilk iki kitabı ’İstanbul Her Şeye Rağmen’ 2018 ve ’İstanbul Bir Garip Şehir’ 2021 yıllarında yayımlanmıştı.

 Çalışmalarının tümünde doğup büyüdüğü şehir olan İstanbul’u ele alan; belirli sınırlara sahip olan bu mekân içinde zamanın akışını, değişimi ve sabit kalan değerleri bir sorunsal olarak irdeleyen sanatçı, bakışlarını bu defa, habitat olma özelliğiyle çerçevelediği şehre yöneltiyor. Bu bakış, zamanın olağan akışı içerisinde var oluşu deneyimleyen ve anın dışına çıkıp akışı kenardan seyretme gafleti içerisinde kaybolmayan, şehrin kucak açtığı tüm siluetlere dönük bir bakış aslında. Umudun ve umutsuzluğun en güçlü kontrastı oluşturduğu, aydınlığın karanlığı sarmaladığı, kusurların kusursuzluğu boyadığı bu şehirde, sadece martılar, kediler, köpekler, kara bataklar ve insanlar değil, Onan’ın objektifini yönelttiği diğer habitat sakinleri de soluk alıyor. Bu olağan akışta kentin çöpçülerine, kanatları kabarmış, ağzını ateş kükremek için açan ejderhalar eşlik ediyor. Kocaman açılmış gözler, kısacık kolların sarmaladığı kehanetlere ve bir yansımanın hayaliyle bölünmüş kişilikler, buğular arasında unutulmaya yüz tutan arzulara karşı duruyor. Onan’ın şehrin içerisinde akışa kapılıp izlediği, düş gücünü kullanarak yeniden ürettiği bu imgeler, şehir hayatını her şeyden azade tutup yalnızca kendine özgü akışı içerisinde görüp işaretlediği güçlü ifadelerle yepyeni anlamlar doğuruyor.

istanbul_zamansiz_11

 En saf halleriyle, zamansızlık düzleminde sonsuzluğa sabitlenen bu anlar, anın asla kaybolmayan büyüsü ve şehrin dokusuyla birlikte harmanlanıp katıksız ve apaçık bir masal anlatıyor aslında.

 400 adetle sınırlı basılmış “İstanbul ZamansızTimurtaş Onan’ın fotoğraf kitabını satın almak için; sanatçının web sitesini timurtasonan.com veya @timurtasonan sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

 Kitabın önsözünü yazan Seray Şahiner eseri şöyle yorumluyor;

  Şehir, kat kat atılmış asfalttaki çukurlara dolmuş yağmur birikintisine kimin silueti düşüyorsa onun vitrinidir. Timurtaş Onan’ın İstanbul Zamansız kitabında bir şehri kendi suretinde yeniden yaratanları görüyoruz. Sahneye çıkmak için uğraşmadan, bakışları ve görmezden gelinmeyi hesaba katmadan; gidecek bir hedef belirlememiş bir edayla yaşayıp gidenleri… Bir plato ve başrol oyuncusu olan İstanbul’un rol arkadaşı her karede değişiyor. Bu fotoğraflarda, İstanbul ile içinden geçen insan; yıllarca birlikte çalıştığı rol arkadaşıyla, yazılı metin yoksa da doğaçlamayla sahneyi kuran iki oyuncu usta gibi. Fotoğraflara bakarken; İstanbul’un sinemasal imgesini üstüne kuşanmışların arasından geçiyoruz. Şehirle birbirini yansıtırken, şehri perdede izlemekten ziyade o perdeyi pelerin yapanları: İstanbul herkesin ve herkesin İstanbul’u kendine.

 İstanbul Zamansız, aslında bir “sonra”nın iptali albümü. Timurtaş Onan; ileride hatırlamak, tekrar bakmak üzere yaşadıkları anın fotoğrafını çekme derdine düşmeyenlerin fotoğrafını çekmiş. Turistik tuzaklara düşmeden, hikâyeyi belgeselleştirmeyen, baktığı manzaraya sadece “tanık” değil; varlığını, objektife yansıyanlara dahi unutturacak kadar “dahil” bir bakışla…

İstanbul Zamansız: Timurtaş Onan

 İletişim

Sennur Çevik Onan

0530 952 79 73

sennurcevik@gmail.com

sennur@timurtasonan.com

www.timurtasonan.com

@timurtasonan

 İstanbul Zamansız video: 

 

 

Etiketler

Bir Yanıt Yazın