Bir Deli'nin Hatıra Defteri

İstanbul Tiyatro Festivali’nde bu hafta neler izlenecek? (18, 19, 23, 24,29,30 Kasım)

Tiyatro

Bir Deli’nin Hatıra Defteri 18 Kasım, 19 Kasım 2019 Pazartesi,Salı 20:30  Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon‘da izlenebilir.

İstanbul Tiyatro Festivali; bu yıl 60. sanat yılını kutlayan, tiyatromuzun ulu çınarı Genco Erkal’ı ve 50. yılını kutlayan Dostlar Tiyatrosu’nu saygıyla selamlıyor. Sanatçının halen sahnelenmekte olan oyunlarından bir seçkiyi seyircilerimizle buluşturuyoruz. 1959’da başladığı sanat yaşamında, sayısız oyunu sahneye taşıyan Erkal; bugüne dek birçok ödüle değer görüldü. Sarsıcı bir Nâzım Hikmet uyarlaması olan Yaşamaya Dair, büyük ozanın Bursa Cezaevi’ndeki yaşamı ve eşi Piraye Hanım’a olan tutkusuna odaklanıyor. Nâzım’ın destansı şiiri bir kez daha hayat bulurken, sahnede Erkal’a, o unutulmaz ve içe işleyen sesiyle Tülay Günal eşlik ediyor. Bir Delinin Hatıra Defteri, Türkiye’nin ilk tek kişilik oyunu olarak Genco Erkal tarafından 1965’te oynanmıştı. Merhaba, Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği tek kişilik unutulmaz bir müzikli gösteri. Seyirciyi, edebiyat dünyasının beş büyük ismi eşliğinde büyük bir yolculuğa çıkaran bu müzikli oyun ilk kez New York’ta sahnelendi.

 

Kaldırım Serçesi
Kaldırım Serçesi

Kaldırım Serçesi Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon‘da 23 Kasım 2019 Cumartesi  20:30’da,  24 Kasım 2019 Pazar 18:00‘de sergileniyor

Altıdan Sonra Tiyatro

Yazan: Başar Sabuncu

Yöneten: Yiğit Sertdemir

Dramaturg: Aylin Alıveren

Müzik Direktörü: Yiğit Özatalay

Koreograf: Büşra Firidin

Sahne Tasarımı: Yiğit Sertdemir

Işık Tasarımı: Cem Yılmazer

Oynayanlar: Tülay Günal, Cemil Büyükdöğerli, Yeşim Sarı (Diğer oyuncular daha sonra açıklanacaktır.)

Yaklaşık 100’ sürer; ara yoktur.

+15 yaş için uygundur.

Teşekkürler Genco Erkal, Seçkin Selvi, Candan Sabuncu, Asu Maro, Özlem Kaya, Dilek Öztürk, Burcu Yetiş, Volkan Gökemre

Sadece sesiyle değil, hayata, müziğe ve aşka olan tutkusuyla da ölümsüzleşen Edith Piaf; 48 yıllık trajik hayatında dibi de gördü, zirveyi de. Kaldırımda doğmuş, yaşamı boyunca yoksulluk ve hastalıklarla boğuşmuş olsa da; hayatı müthiş bir tutku ve cesaretle kucaklayarak, giderek dünyayı sarsan bir efsaneye dönüştü. 1950’ler Fransa’sından 80’ler Türkiye’sine uzanan bu hayat yolu, Tülay Günal’ın etkileyici yorumuyla yeniden bizimle… Kaldırım Serçesi, eseri kaleme alan Başar Sabuncu’ya ve 1982’deki yorumuyla Edith Piaf ile özdeşleşen Gülriz Sururi’ye de bir saygı duruşu niteliğinde…

Daha Da Beter Ve Beter Ve Beter Olacak Arkadaşım
Daha Da Beter Ve Beter Ve Beter Olacak Arkadaşım

Daha Da Beter Ve Beter Ve Beter Olacak Arkadaşım Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon‘da 29 Kasım 2019 Cuma 20:30’da, 30 Kas 2019 Cumatesi 20:30‘da sahneleniyor.

Kavramsal Çerçeve, Koreografi ve Performans: Lisbeth Gruwez

Kompozisyon, Ses Tasarımı ve Asistan: Maarten Van Cauwenberghe

Kostüm: Veronique Branquinho

Sanat Danışmanı: Bart Meuleman

Işık Tasarımı: Harry Cole & Caroline Mathieu

Teknik Yönetim: Caroline Mathieu

Yapım Yönetimi: Anita Boels

Ortak Yapımcılar: Grand Theater Groningen, Troubleyn/Jan Fabre, Theater Im Pumpenhaus and AndWhatBeside(s)Death

 

Desteğiyle: Province of West Flanders, Province of Antwerp, Flemish Community, Arcadi Île-de-France/Dispositif d’accompagnements

İstanbul Tiyatro Festivali, Belçika merkezli Platform 0090 ve Flaman Kültür Bakanlığı arasındaki işbirliği bu yıl da sürüyor. Flaman Kültür Bakanlığı, bu festivalde Ultima Vez ve Voetvolk dans toplulukları ile Begüm Erciyas’ın işlerini destekliyor.

Hitabet ne kadar etkili olabilir? Mesela bir silah kadar etkili olabilir mi? Ya da hitabet aynı zamanda etkili bir silah mıdır?

Lisbeth Gruwez bu sorulardan yola çıkarak oluşturduğu performansında, yüzyıllar boyunca kitleleri büyüten, kimi zaman “daha iyisi” kimi zaman da “en beteri” için onları harekete geçiren hitabete odaklanıyor. Devrimleri yaratan, savaşları körükleyen hitabet, bunu yaparken kelimelerin gücünü kullandı; yalnızca onu dinleyen seyircileri büyülemekle kalmadı, onu gerçekleştireni de derinden etkiledi. Gruwez, kelimelerin akışına takılan, kendini kaybeden bir hatip yaratıyor sahnede… Gücünü hatibin geçiş hızından alan bir hitabet…

Kendinden geçmiş bir hitabetin bir bedende temsil edilişinin dansı… Amerikalı aşırı muhafazakâr televizyon yıldızı Jimmy Swaggart’ın yaptığı bir konuşmadan parçaları kullanan Gruwez, başta arkadaşça ve sakince başlayan bu ritmi, ikna etme konusundaki zorlayıcı arzuya ve oradan da şiddete varan yolculuğuyla sergiliyor ve seyircisini büyüleyen bir performans sunuyor. Yaklaşık 50’ sürer; ara yoktur.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir