“İstanbul Bienali İKSV tarafından bir daha yapılamaz”… Gülsün Erbil’den Kültür Sanat Tv’ye Özel açıklama…

İstanbul Bienali İKSV tarafından bir daha yapılamaz

Bu iddayı dillendiren kişi, yılların sanatçısı Gülsün Erbil… Ressam Erbil, Kültür Sanat Tv’ye yaptığı açıklamada, bienal yapma düşüncesini ilk kez kendisinin dillendirdiğini, ancak kendisi ve sanatının yok sayılma çabalarına paralel olarak projesinin kopyalandığını savundu. Bunun üzerine bir hukukçuya danıştığını, hukukçunun da kendisine patent almayı önermesi üzerine, patent başvurusu ve yasal süreçler sonunda İstanbul Bienali Patenti’nin kendisine verildiğini savundu. Gülsün Erbil’in yaptığı açıklamayı noktasına, virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz.

İKİ AYRI BİENAL YAPILIYOR

ŞİMDİ NE OLACAK?

Bu yıl 16. kez İKSV öncülüğünde yapılacak 14 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek İstanbul Bienali ve patentinin kendisinde olduğunu savunan Ressam Gülsün Erbil’in İstanbul Belediyesi’nin Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde 9 Eylül’de başlattığı 30 Eylül’de sona erecek ikinci İstanbul Bienali.

Gülsün Erbil, kendisine ait olan bienal düşüncesinin kopyalandığı gibi, uzun yıllar yaşadığı yurtdışından dönüşünde dönünce İstanbul Modern Sanatlar Müzesi Derneği’ni kurduğunu, Ekim Geçidi sergilerini 2002 yılında yaptığını, 2013’te de Bodrum Bineali‘ni başlattığını vurguladı.

Erbil, yaptığı açıklamada bu yıl yapılan bienalden sonra İKSV’ye İstanbul adıyla Bienal yaptırmama konusunda kararlı olduğunu, İKSV Bienali olarak yollarına devam edebileceklerini sözlerine ekledi.

Şimdi bu girişimden sonra İKSV tarafından yapılacak karşı hamle merakla bekleniyor.

Bir Yanıt Yazın

%d blogcu bunu beğendi: