Yeni Ufuklar

İkinci Yeni’nin Yaşamında ve Şiirinde İnsan

Haber

Ulusal Kanal‘da Şule Perinçek‘in hazırlayıp sunduğu Yeni Ufuklar programında İkinci Yeni‘nin Yaşamında ve Şiirinde İnsan konusu 31 Mayıs 2020 Pazar günü saat 19:30‘da ele alınacak. Şiirlerle Türkiye Yolculuğu yapılacak izlenceye Şair – Yazar Seyyit Nezir ve Şair – Yazar Onur Caymaz konuk olarak katılıyor.

Etiketler

1 thought on “İkinci Yeni’nin Yaşamında ve Şiirinde İnsan

 1. AZİZ NESİN’İN SON İSTEĞİNİ YERİNE GETİRİR MİSİNİZ
  TARİH DÜŞÜRMENİN TAM ZAMANIDIR
  Aziz Nesin Şiirin Tam Zamanıdır şiirinde ‘’bir şiir yazıp TARİH düşürmeli’’ demiş

  ŞİİRİN TAM ZAMANIDIR

  Ne ölmeliyim ne öldürmeli
  Bu sonuncusunu da burada bitirmeli
  Ucundan Kan damlayan bıçaktan da güzel
  Bir şiir yazıp TARİH düşürmeli
  Her şeyin zamansız olduğu bu zaman
  İşte şimdi şiirin tam zamanıdır

  Ve ‘’TARİH düşürecek SON İSTEK’’ şiirini yazmış.

  SON İSTEK

  Bitki olacaksam
  Çayır çimen olayım
  Aman baldıran değil

  Yol altında kalacaksam
  GELİN arabaları geçsin üstümden
  Çelik paletler değil

  Üstümde ÇOCUKLAR koşuşsun
  Ne kaçan ne kovalayan
  Askerler değil

  Kerpiç yapacaksanız beni
  Okullarda kullanın
  Cezaevlerinde değil

  Soluğum tükenmez de kalırsa
  Islık öttürsünler
  Aman ha düdük değil

  Kalem yapın beni kalem
  Şiirler yazan sevi üstüne
  Ölüm kararı değil

  Ölünce yaşamalıyım defne yapraklarında
  Sakın Ola ki
  Silahlarda değil

  SON İSTEĞİNDE Aziz Nesin’in: GELİN arabaların üstünden geçtiği, ÇOCUKLARIN üstünde koşuştuğu, savaşsız, silahsız, askersiz, polissiz, cezaevsiz, ölüm kararlarının yazılmadığı… Böyle bir dünya istemiş.
  Aziz Nesin’in SON İSTEĞİN Yerine getirmek için savaşsız, silahsız, askersiz, polissiz, cezaevsiz, ölüm kararlarının yazılmadığı… Böyle bir dünya amacıyla, Nesin Vakfı Çocuk Cennetinin bahçesinin herhangi biyerindeki gömütünün üstünden GELİN arabaları ile geçerek, ÇOCUKLARI üstünde koşuşturarak SON İSTEĞİ yerine getirilince Türkiye’ye yayılacak Türkiye’den dünyanın her yerine yayılacak.
  Dünyanın her yerinden de Aziz Nesin’in SON İSTEĞİNİ yerine getirmek için her renkten, dilden, dinden, ırktan GELİNLER ve ÇOCUKLAR Türkiye’ye gelip Savaşsız, silahsız, askersiz, polissiz, cezaevsiz, ölüm kararlarının yazılmadığı… Böyle bir dünya amacıyla, Nesin Vakfı Çocuk Cennetinin bahçesinden bilimsel düşünen Aziz Nesin’in gömütünün üstünden GELİN arabaları ile geçecekler, ÇOCUKLAR üstünde – özellikle 23 Nisan… da – koşuşacaklar.
  Böylece renkler diller, dinler, ırklar bilimsel düşünen Aziz Nesin’in SON İSTEĞİNİN… Çevresinde birleşip kaynaşarak, KÜRESEL toplumsal devinim – tarihin akışı – hızlanacak.

  Zaten diyalektik yazgısı gereği bilimin potasında eriyerek bilime dönüşecek dincilik, ırkçılık KÜRESEL toplumsal devinim – tarihin akışı – hızlanarak BİLİME dönüşerek TARİH düşecek.

  ‘ ’Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir’’ ATATÜRK.

  Düşen tarih yeniden yıl 1-1-1 den başlayarak, Milat’tan önce, Milat’tan sonranın yerini, Aziz Nesin’den önce, Aziz Nesin’den sonra alıp. Tarihler Aziz Nesin’den önce, Aziz’den sonra diye yazılıp anlatılacak.
  Tarihin düşmesine koşut olarak yine diyalektik yazgıları gereği: kapitalizm yıkılıp toplumculuğa (sosyalizme) dönüşecek. Savaşlar bitecek. Silah fabrikaları, cezaevleri kapanacak. Askerlik, polislik, idam kararları kalkacak. ATATÜRK’ÜN hedefi,

  ‘’Yurtta Sulh Cihanda Sulh’’ olacak.

  Ve derinliği meydana çıkan Aziz Nesin’in, dünyanın her yerinde yok satacak 120’yi aşkın KİTAPLARININ, kapalı gişe oynayacak 25’den fazla TİYATRO oyunlarının, Nesin Vakfı Çocuk Cennetinin bahçesinin herhangi biyerindeki gömütünün üstünden geçecek GELİN arabalarının, üstünde koşuşacak ÇOCUKLARIN, GEZİYE geleceklerin… Maddi ve manevi katkılarıyla Nesin Vakfı Çocuk Cenneti büyüyerek, ülkeler arasındaki sınırlar kalkarak, dünya cennetleşerek (Altın Çağ) CENNET ÇAĞI başlayacak.

  ÇOCUKLARIMA

  Dünyada yapılmamış işler çoktur çocuğum
  Derlerse ki bu işler bişeye yaramaz
  De ki bütün işe yarayanlar
  İşe yaramaz sanılanlardan çıkar
  Aziz Nesin
  Ahmet Ateş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir