Sevim Hamdi Alp

Hey Unutkan İnsan !

Hasan Hüseyin Yalvaç

Yağmur dinlenmeye çekildiğinde zaman öğle saatlerindeydi. Evden çıkma zamanı gelmişti. Gazeteler alınacak, bir yerlerde başlıklarına bakılıp, kentin içinde yürüyüş yapılacaktı. Bir bakıma her günün tekrar eylemleriydi söylediklerim.

Her şeyi tamamlamış ve banklarının ıslaklığı rengiyle kendini belli eden Ayaspaşa Camisi’nin avlusuna çöküp gazetelerin başlıklarını göz gezdirmeye başladım. Gerçekleri ters yüz etmek gittikçe yaygınlaşıyordu ülkemde.

Kalktım.

Ayaklarım beni Ayaspaşa Mezarlığı’na doğru götürüyordu, izin verdim.

Sevim Hamdi Alp, 10 Mart 1929- 15 Haziran 2018 tarihleri arasında sürdürdüğü ömrünü anlamlı kılan bir güzel insandı. Mezar taşında ‘emekli banka müdürü’ yazıyor, oysa onun asıl kimliği ‘sorumlu aydın’ olmasıydı. Bana kalsa tek sözcük yazardım: Şair.

Lao Tzu’yu, Halil İnalcık’ı onunla konuştuğum park duruyor yerinde ve yine aynı parkta kendisine verilen ve yerine getirilmeyen sözlerin de tanığıyım. Annesi, babası ve kardeşiyle bir aile sıcaklığını gösterir gibi yan yana yatıyorlar.

Yaşamak unutkan değildir. Unutkan olanlar, kendi çıkarlarından başka hiçbir şeyi düşünmeyen insanlardır. Ey kent! Bari değerlerini sen anımsa ve gelecek kuşaklara anımsat.

Onları ve tüm ölüleri yalnızlıklarıyla baş başa bırakıp mezarlıktan çıkarken yeniden düşündüm ve dedim ki kendi kendime: ‘yaşadığı kente karşı sorumlusun, söyleyeceklerini söyle’

Ve söylüyorum: Kültürle ilişkisi olanlar ve kendine ‘aydınım’ diyenler, sözünü ettiğim insanı anımsayın, yoksa sizi kimse anımsamayacak.

Hasan Hüseyin Yalvaç

Saray, 06 Aralık 2021

Etiketler

Bir Yanıt Yazın