Abartılı eğelenler

Haydi, Oynama Zamanı!

Abdullah Gürgün

Abdullah Gürgün-Sosyal medyada dans eden insanları gösteren bir videoya rastladım. Aklıma bir fıkra geldi. Çoğunuz duymuşsunuzdur ama yeri gelmişken bir kez daha anlatalım.

***
Padişah giderleri karşılayamaz hale gelmiş. Herşeye vergi koymaya başlamış. Yiyecek yemeğe, içecek suya,  gidilecek yola, nefes alınacak havaya, gezilecek yerlere, aklınıza gelebilecek herşeye vergiler koymaya başlamış.

Öyle ki, bir süre sonra kendisi de tedirgin olmaya başlamış. Bir vezirini kıyafet değiştirtip halkın arasına gönderip durumu kontrol ettirmiş. Vezir dolaşıp geri gelince Sultan merakla durumu sormuş.
Vezir yanıtlamış:Hünkarım, halkın canı sıkkın ama tedirgin olacak bir durum yok. Herkes işine bakıyor”.
Padişah memnun, “Güzel, biraz daha arttırabiliriz o zaman”

Vezir: “Buyruk sultanımızındır”.

Vergiler gene arttırılmış.
Aradan biraz zaman geçince padişah veziri tekrar göndermiş. Vezir halkın arasında dolaşıp gelmiş ve izlenimlerini aktarmış: “Hünkârım canları çok sıkkın, suratları çok asık. Konuşmak bile istemiyorlar”.
Padişah, “O zaman önemli değil, vergileri biraz daha arttırın, sarayımın masrafları çok arttı” demiş.
Vergiler gene arttırılmış. Aradan bir süre geçince vezir tekrar gönderilmiş. Geri döndüğünde çok endişeliymiş: “Padişah hazretleri durum kötü. Vatandaş hep şikayet ediyor. Selam verdiğinde bile dövecek gibi bakıyorlar. Vergileri hafifletsek”…

Padişah, “Yok” diyor, “biraz daha arttırabiliriz”.

Gene zaman geçmiş, gene vezir gönderilmiş, vezir gene çok endişeli dönmüş, “Hünkârım herkesin elinde kadeh; ne olacak bu memleketin hali” diye içip duruyorlar.

Sultan gene umursamamış ve yine yeni yeni vergiler koymuş. Ertesi gün sokaktan gelen dehşetli oynak, dokuz sekizlik bir müzik sesiyle irkilmiş.

Veziri hemen göndermiş, “Git, ne oluyor, hemen öğren gel!”

Sadrazam hemen gitmiş, dolaşmış, şaşkın bir vaziyette dönmüş. Koşarak sultanın huzuruna çıkıp raporunu vermiş:

“Hünkarım. Durum karmakarışık. Millet dehşetli eğleniyor. O kadar ki ben bile kendimi tutamayıp onlarla birlikte göbek attım”…

İşte o zaman padişah efendimiz, “Aman” deyip yerinden sıçramış.

“Eğer kullarım oynayıp zıplamaya başladıysa durum vahim. Derhal vergileri, harçları maraçları kaldırın. Millet kendini toparlasın, sonra duruma bir daha bakarız”…

***

Gelen zamları ve ödemek zorunda olduğumuz faturaları gördükçe, benim de Tarık Mengüç’ün ŞAK ŞUKA şarkısında oynayasım geliyor. Ne dersiniz?

Zaten vatandaşlar oyna(t)maya başlamışlar bile… Haydi, hep beraaabeeeer!

Sosyal medyada gördüğüm o videoya tıklayınız:

https://www.youtube.com/watch?v=5bYtF35BMpY

Etiketler

Bir Yanıt Yazın