Haluk Levent ve Anadolu Rock Felsefesi

Ana Sayfa

Üç gündür Zeytinli Festivali’ndeyim. Festival süresince birçok sanatçı ve müzik grubu sahneye çıktı. Hepsi birbirinden değerli ve farklı müzik zevklerine hitap ediyor ancak hiçbiri Haluk Levent’in topladığı kalabalığı toplayamadı. Yediden yetmişe herkes konser alanındaydı.

Neden peki?
Çünkü Haluk Levent Anadolu Rock’ın yaşayan en önemli sanatçılarından. Sadece şarkıları güzel olduğu için değil, o şarkıların dayandığı felsefeyi şarkılarıyla ve tavrıyla bütünleştirmesi onu böyle efsaneleştiriyor. O felsefede pırıl pırıl bir yurtseverlik, halka yakın olma ve Atatürk sevgisi var da ondan. Sadece biri değil üçünü de harmanladığı için seviliyor. Yeni kuşaklara Rock’ın sadece bira içip kafa sallamaktan ve kız/erkek arkadaşıyla sallanmaktan ibaret olmadığını hatırlattığın için iyi ki varsın Haluk Levent!

Dün akşamki konserde Kaz Dağlarında altın arama bahanesiyle ormanları yok eden Kanadalı şirketi protesto ettirdi tüm kitleye. Kahrolsun emperyalizm sloganıyla. Gençliğe hitabeyi okudu İzmir Marşıyla birlikte.Yani konserine toplumsal ve ulusal duyarlılıkları ekleyip de gitti. Aşk şarkıları da söyledi elbet. Yalnız bizim yeni Haluk Levent’lere ihtiyacımız var. Öyle deli gibi elektro gitar çalıp kafa sallamakla bitmiyor o iş. O da işin şanından da konserinizin sonunda Haluk Levent gibi dinleyicide protest duyguları kabartamıyor, Mustafa Kemal’in Askerleriyiz diye bağırtamıyorsanız olmaz o iş. Bu adam işi biliyor. Mehmet Alperdem

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir