Genc-flutcu-hocasinin-kendisi-icin-besteledigi-eserle-Ingilterede-odul-aldi

GENÇ FLÜTÇÜ ECE SELİN YÜKSEL HOCASININ KENDİSİ İÇİN BESTELEDİĞİ ESERLE İNGİLTERE’DE ÖDÜL ALDI

Müzik

Flüt sanatçısı Ece Selin Yüksel, İngiliz Flüt Topluluğu’nun (BFS) uluslararası flüt yarışmasında, hocası Doç. Dr. Hakan Halit Turgay’ın kendisi için bestelediği eserle En İyi Siyahi, Asyalı ve Azınlık Etnik Besteci Performansı Özel Ödülü’nü aldı.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini sürdüren, aynı zamanda Fransa’da École Normale de Musique de Paris’te solistlik eğitimi alan 23 yaşındaki Yüksel, yarışma ve kazandığı ödül hakkında açıklamalarda bulundu.

Yüksel, Doç. Dr. Turgay’dan 9 yaşından beri flüt dersi aldığını, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı kazandığında tanıştığı Turgay ile yollarının bir daha ayrılmadığını söyledi. Turgay’ın besteleriyle yol almanın kendisi için önemli olduğunu dile getiren Yüksel, “Vefa borcum da var. Hocamızın başka eserlerini de dünyaya tanıtmak istiyorum.” dedi.

İngiliz Flüt Topluluğu’nun etkinliklerini sürekli takip ettiğini, yarışmayı sosyal medyada gördüğünü ve “En İyi Siyahi, Asyalı ve Azınlık Etnik Besteci Performansı Özel Ödülü” kategorisinde yarışmaya katılmaya karar verdiğini belirten Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz zengin beste repertuvarı olan bir milletiz ama flüt repertuvarımız yok. Bu yüzden yarışma kapsamında ‘azınlık besteci’ kategorisine başvurdum. Halit Hocamızın, Türk flüt repertuvarına katkı sunmak için yaptığı bir sistem var. Yıllar önce Paris Konservatuvarı’nda başlayan bir sistem. Her mezun olacak öğrenci için Fransız besteciler eser besteliyor ve öğrenciler mezun olmak için bu eseri seslendiriyor. Aynı yöntemi hocamız da devam ettiriyor. Benim için de Ege Fısıltıları eserini besteledi. Yarışma için eseri piyanist arkadaşımla kaydettim ve yarışmaya gönderdim. Ödül alacağımı düşünmüyordum. Yarışma Covid-19 salgını sebebiyle video kayıtlar üzerinden online olarak yapıldı ve bütün gün sürdü. İsmimi önce görmedim ve üzüldüm. Sonra bir daha baktığımda sosyal medyada ismimi gördüm ve tebliğ ettiler bana ödül kazandığımı. Çok mutluyum. İngiliz Flüt Topluluğu biz flütçüler için önemli, çünkü köklü bir topluluk ve yarışmanın jürisinde önemli isimler de yer alıyordu. Ülkemizi başarılı bir flüt sanatçısı olarak tanıtmak için çalışacağım.”

Yüksel, flüt çalmak ve bu yönde ilerlemek isteyen gençlere, her türden müzik dinlemelerini, iyi bir öğretmen edinmelerini ve onun yolundan gitmelerini, yurt dışındaki etkinlikleri takip etmelerini önerdi.

Yarışmada icra ettiği Türk müziği tınılarına sahip eserin, piyano ve flüt için bestelendiğini anlatan Yüksel, Fransa’daki hocasının da eseri ilgiyle dinlediğini ve başarısını takdir ettiğini söyledi.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın