Funda İyce Tuncel

Funda İyce Tuncel “Turkuaz Sınırlar”sergisi için soruları yanıtladı

Sergi

Funda İyce Tuncel‘in “Turkuaz Sınırlar” başlıklı kişisel resim sergisi 22 Kasım Cuma 17:30‘da Galeri Akdeniz’de açılıyor. Serginin açılış heyecanı üzerinde olan Tuncel sorularımızı yanıtladı. Serginin 22 kasım-7 Aralık 2019 arasında açık olduğunu anımsatalım.

Sizi yıllardır kadın ve kuş imgelerinden oluşan resimlerinizle hatırlıyoruz. Bu sefer doğa  ,peyzaj resimlerinize konu olmuş ,neler söylemek istersiniz; Neden peyzaj?

Funda İyce Tuncel: Yaşadığımız coğrafya nedeniyle kaoslara çok fazla tanıklık ediyoruz. Bu nedenle yüzyılımızın yaşadığı tüm yoksunluklara inat dingin ve renkli peyzajlar ürettim .Ürettikçe gittiğim yollar hikayelerimle kesişti ve uçsuz bucaksız peyzajlar çıktı ortaya …Usumda hayal ettiğim belki de hiç gitmediğim diyarlar ‘’turkuaz sınırlar ‘’ ile keşfedildi.

Sanatçı neyin resmini yaparsa yapsın saf ve duru bir şekilde duygusunu izleyiciye aktarıyorsa o zaman yapıtları da samimi ve özgün oluyor. Benim de hep savunduğum ve izlediğim yol bu…

Samimiyet = Özgünlük

Serginiz nerede ve ne zaman açılıyor?

Funda İyce Tuncel :Bu benim 52.kişisel sergim ..Ankara’da Galeri Akdeniz’de 22 Kasım -7 Aralık tarihleri arasında  Tagore Caddesi (4.Cadde) 720. Sokak Şahinler Sitesi B Blok No: 5/B Yıldız / Çankaya / Ankara  adresinde ziyaret edilebilir.

Sanat serüvenime peyzajlar ile başladım. Sonra kadınlar ,kuşlar ,masallar ,çağına tanıklık eden ‘’göç imgeleri’’ serisi , büyük ozan Aşık Veysel, karşı sahilin yüzleri ,zamansız anlar ,kendi hikayeni seç,sol aklım ve bir çok öyküler rol aldı resimlerimde… Şimdi ‘’Turkuaz Sınırlar’’ ile karşınızdayım.

Sanat serüveninizde sizi en çok heyecanlandıran projeler nelerdir?

Funda İyce Tuncel: 2010 yılında Nurol Sanat Galerisini boş tuvaller ile kaplayıp açılış kokteylinde izleyicilerin önünde resimleri  yaptım .Bu bir anlamda hem performans hem de interaktif bir sergi oldu. Yine bir başka sergimde büyük tuval resimlerimi hazırlayıp ,izleyicinin sevdiği bölümü istediği ölçüde   keserek alıp böylece kendi hikayesini seçmesini sağlamıştım…Bir de küratörlüğünü üstlendiğim Baret sergisi var .İş güvenliği için takılan baretler 120 sanatçı tarafından resim ,heykel ,seramik  ve farklı disiplinlerde değişik teknikler kullanılarak sanat eserine dönüştürüldü….Çok heyecan verici bir başka etkinlik te Aşık Veysel’in türkülerini resmetmem konser,sergi konsepti ile çeşitli müze ve üniversiteleri gezen bu sergim de benim için çok anlamlı

Resimlerimi anlatmak benim için çok kolay değil .Spontane çalışmayı seviyorum .Nefes aldığım sürece resim ile yaşamaya ,varolmaya  devam edip üreteceğim.

 

  • Funda İyce Tuncel
  • Funda İyce Tuncel
  • Funda İyce Tuncel
  • Funda İyce Tuncel
  • Funda İyce Tuncel
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir