Fransız Sinema Haftası

Fransız Sinema Haftası : 5 gece, 5 Fransız filmi

Sinema

Institut français Türkiye, geçtiğimiz yıl çok başarılı geçen ve yirmiden  fazla şehri ziyaret eden gezici film festivali Fransız Sinema Haftası’nın  tekrar yola çıkıyor.

Fransız Sinema Haftası, Haziran ayının sonundan itibaren Türkiye’nin şimdilik on şehrinde, henüz Türkiye’de gösterime girmemiş Fransız filmlerinin Türkçe altyazılı gösterimini yapacak. Beş gün boyunca,izleyiciler her akşam farklı türde bir Fransız uzun metrajlı filmi izleyebilecekler.  

Programda 2021’de en iyi film dalında César kazanan komedi Adieu les cons, Fransız-Tunus draması Un fils; genç izleyiciler için animasyon filmi Petit Vampire; dans üzerine muhteşem bir belgesel olan Les Indes galantes ve iyi bir ekolojik gerilim örneği olan Rouge filmleri var. 

Fransız Sinema Haftası ilk olarak 20 – 24 Haziran 2022 tarihlerinde Gaziantep’i ziyaret edecek. Kırkayak Kültür Merkezi’ndeki gösterimler ücretsiz. Festival Haziran sonunda Antalya’da Antalya Kültür Sanat’da Temmuz ayında Ankara CerModern’de, ve sonrasında Bursa,  Lüleburgaz, Foça, Diyarbakır, Çanakkale, Istanbul ve Izmir’de sinemaseverleri ağırlayacak. 

Festival takvimine internet sitesi : 

https://www.ifturquie.org/fransizsinemasihaftasi/

Etiketler

Bir Yanıt Yazın