Engin-Beyaz

Engin Beyaz’ın ‘Sanal Kütüphane’si Galeri Diani’de

Sergi

Son günlerde ‘Sanal Kütüphane’ adlı ürettiği eserlerle kendinden sıkça söz ettiren sanatçı Engin Beyaz Ocak ayında ‘Sanal Kütüphane’ adlı kişisel sergisiyle 15 Ocak 2022’den itibaren Galeri Diani’de!

TOPLUMA AÇIK KALABALIK MEKANLARI SERGİ MEKANI YAPTI

Engin Beyaz’ın ‘Sanal Kütüphane’ adlı kişisel sergisi 15 Ocak – 03 Şubat 2022 tarihleri arasında Galeri Diani‘de gerçekleşiyor. Engin Beyaz bulunduğu ortama toplumsal açmazlara kendine özgü bakışıyla sanat üretme çabasında olan bir sanatçı. İstanbul öncesi yaşadığı ortam gereği daha çok topluma açık kalabalıkların kullandığı mekanları sergi alanı olarak seçmiş böylece yaptığı yerleştirmelere toplumu ve izleyiciyi de dahil etmeyi çok önemsemiştir. Yalın gibi görünen işleri hayatın ince yerlerine dokunarak toplumda farkındalık yaratma çabası içindedir.

CONTEMPORARY İSTANBUL FUARI’NA GALERİ DİANİ İLE KATILDI

2021 Ekim ayında Galeri Diani ile katıldığı Contemporary İstanbul Fuarı’nda ‘Sanal Kütüphane’ üst başlığındaki eserleriyle izleyicilerle buluştu. Engin Beyaz’ın sanatında, geçmişin kütüphanelerini güncel sanal kütüphanelerle, geçmiş ideaları güncel idealarla örtüştürürken geçmişin mitleriyle güncel mitler arasında köprüler kurarken görüyoruz. Eserlerinin çoğunda Platon’un mağarasını ve buna bağlı idealar dünyasını katmanlı ve espası güçlü sarı pleksiglas bir yuvarlakta hissediyoruz.

Sırp edebiyatının önde gelen yazarlarından Zoran Zivkovic, 2003 yılında Dünya Fantezi Ödülü’ne değer görülen Başka Zaman Kütüphaneleri adlı eserinden derinden etkilenen Engin Beyaz, bu eserin Zoran Zivkovic‘in “Kitaplar kadınlara (insanlara) kadınlar şehirlere benzer onlar aslında boştur biz onları zamanla tanıdıkça ve yaşadıkça, okudukça doldururuz” satırlarından etkilenerek eserlerinde asetattan yaptığı kitapların içlerini boş bırakıyor. İçlerini düşlerle doldurmayı biz izleyicilere bırakıyor.

Sanatçı Engin Beyaz’ın doğu ile batı, geleneksel ile çağdaş, ütopya ile distopyayı bir arada kullandığı,çağdaş malzemeler ve teknikle ürettiği eserleri Galeri Diani’de izlerken sizleri düş kurmaya bekliyor.

ENGİN BEYAZ KİMDİR?

1978 yılında Erzurum’da doğdu, 1999-2001 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde eğitim aldı, 2005 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun oldu.

Engin Beyaz 3 kişisel sergi düzenledi. Bunun yanında 100’den fazla ulusal ve uluslararası sergiye katıldı. Düzenlediği sergilerin yanında zihinsel engelli bireylere terapi dersleri vermeye devam etmektedir.

2020 yılında İstanbul’da Tophane-i Amire Sanat Galerisi’nde “Karşılaşmalar” konseptli isimli grup sergisine katıldı. Eserleri sanat sahnesinde yankı oluşturdu. Sanatsal faaliyetlerine Bakırköy/ İstanbul/Türkiye adresinde bulunan sanat atölyesinde devam etmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir