Hüseyin Seçmen

Emek Kökenli Aydın: Hüseyin Seçmen

Seyyit Nezir

Çorlu’da uzun yıllar görev yapan emekli edebiyat öğretmeni ve edebiyat tarihçisi Hüseyin Seçmen, Ayvalık’taki yazlığında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 16 Nisan 1936 yılında Çorlu’nun Velimeşe köyünde dünyaya gelen Seçmen, Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu idi. Babası imamdı. Seçmen, yolunu Tonguç’un çizdiği bir öğretmen kuşağının son temsilcilerindendir. İlkokuldan sonra Kepirtepe Köy Enstitüsü sınavlarını kazanarak öğretmenlik eğitimine başlayan Hüseyin Seçmen, resim yeteneği nedeniyle 1953’te İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu Resim Bölümü’ne gönderildi; 1958’de Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. Konya – İvriz İlköğretmen Okulu’nda edebiyat öğretmeni olarak göreve başlayan Seçmen, 1964 yılında Isparta Gönen Öğretmen Okulu’na, 1971’de Çorlu Endüstri Meslek Lisesi’ne atandı; 5 Nisan 1985’te emekliye ayrılarak yaşamını Çorlu’da sürdürdü.

DEVRİMCİ SAFLARIN DIŞINA DÜŞMEDİ

Kepirtepe Köy Enstitüsü’ne yüzlerce çocuğunu gönderen Velimeşe köyü; Hasan Arabacı, İbrahim Aydın gibi nice devrimcinin hem kendi köylüsüne hem bölgeye ve ülkeye yurt sevgisinin ışığını taşıyanların beşiğiydi. Hasan Arabacı, kendisini daha çocukluk yıllarında öğretmen olarak örnek aldığım, özellikle TİP’in kuruluşu sonrasında bizi sosyalizm davasına esinleyen, 60’lardaki savaşçı kişiliğiyle TÖS’te ve 68 Kuşağı’nın eylemlerinde emek ruhunu canlı tutan kişilerdendi. Hüseyin Seçmen, o kuşağın entelektüel birikimi çok güçlü örneklerinden biriydi. 12 Eylül günü ölümünü öğrendiğimde, 78 Kuşağı’nın Çorlu’daki etkili isimlerinden avukat ve yazar Haşim Korkmaz’la iletişim içinde olayı Face’te duyurmamla birlikte Arslan Kılıç da kendisinin öğretmeni olan Seçmen’in öğretmen ve aydın kişiliği üstüne değerli saptamalarını iletti.

GELENEĞİ ÜSTLENDİ

Gönen’deki görev yılları sırasında Gönen Öğretmen Okulu Tiyatro Kolunu yöneten Hüseyin Seçmen, aralarında İki Efendinin Uşağı, Buzlar Çözülmeden ve Kral Oidipus’un da yer aldığı oyunları sahneye koymakla yetinmeyip oyunlarda rol alarak, kostüm ve dekor tasarımlarını gerçekleştirerek Köy Enstitüsü geleneğini canlı tutmaya çalıştı. Eğitim ve uygulama çalışmalarından artan zamanlarını Türk Edebiyatı üstüne devrimci saptama ve değerlendirmelere ayırdı. İlgiyle karşılanan kitabı ŞİNASİ, 1971’de Türk Dil Kurumu’nca yayımlandı. Kitap, modern Türk aydın kimliğinin oluşmasında Şinasi’nin öncü ve kurucu rolünü başarılı biçimde sergileyip yorumluyordu.

1983’te İstanbul’da, Deniz Kitaplar Yayınevi’nde çıkan KÖROĞLU ve KARACAOĞLAN adlı kitapları ise, halk edebiyatının modern yöntemle ele alınışı yönünde güçlü örneklerdi. Edebiyat tarihi üstüne yayımlanmamış çalışmaları da bulunan Hüseyin Seçmen, engin kuramsal birikimi ve deneyimleriyle yerel çapta etkili aydınlardandı.

HEP ARAMIZDA OLACAK

Seçmen’in 1960’lar sonrasındaki politik ve toplumsal mücadelesi de önemli deneyimler taşıyordu. Nitekim 14 Eylül Pazartesi günü Çorlu – Velimeşe’de sonsuz yolculuğuna uğurlanan Seçmen’in cenaze töreninde öğretmen arkadaşları ve öğrencilerinin yanı sıra bölgenin emekten yana kültürel oluşumunda ondan nice bilgi kazanan birçok ilerici, yurtsever, devrimci dost ve yoldaşı ile işçi ve sendikacılar da bulundu. Elli yıla yakın bir süredir bölgede sürekli kendisiyle iletişim içindeki yoldaşlarından İsmail Öztok ise, Hüseyin Seçmen’in bu mücadelede tuttuğu yerin önemini ve değerini bilenlerden biri olarak her geçen gün özlemle anılacağını vurgularken, hep aramızda olacağını dile getirirken tüm dostlarının duygularını yansıtıyordu.

Etiketler

1 thought on “Emek Kökenli Aydın: Hüseyin Seçmen

 1. Sayın Nezir
  Sevgili Öğretmenim Hüseyin Seçmen hakkındaki yazınız için çok çok teşekkür ediyorum.
  1958-1960 yıllarında İvriz’de öğrencisiydim. Oradan İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne seçilip ayrıldım. İvriz’de Resim Öğretmenimiz İsa Başlıoğlu ile yakın arkadaş olduğu için resim derslerimizde mutlaka bizi izlemeye gelirdi. O yaşların özelliği ile eğitim hayatı hakkında bilgimiz yoktu. Sonradan öğendim ki Kepirtepe’den arkadaşlar ve Kepirtepe’nin efsane öğretmeni ve benim de Çapa’dan öğretmenim olan Selahattin Taran öğretmenimizin yetiştirdiği değerli öğrencilerden. Bu alanda Kepirtepe çok sayıda her biri ayrı atrı araştırma konusu olabilecek değerde ressam, eğitimci ve yazar yetiştirdi. Bunlardan biri de aynı dönemde yetişen öykücü-ressam-eğitimci İsmail Gümüş’tü.

  Ne yazık ki üçünü de kaybettik.
  Hepsini sevgi saygı ve minnetle anıyorum.

  Prof. Hasan Pekmezci. (Emekli)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir