Ekim Geçidi Çanakkale sergisi

Ekim Geçidi Çanakkale sergisi

Sergi

Ekim Geçidi 18  Çanakkale Küratörü Doç. Dr. Halide Okumuş‘un Kültür Sanat Tv‘ye yaptığı açıklama şöyle:

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, Ressam Gülsün Erbil‘in 2001 yılında başlattığı, Ekim Geçidi adlı disiplinler arası karma sergilerin bu yıl onsekisincisi düzenlenmektedir. Ekim Geçidi sergilerimizde sanatla en az 50 yılı olanların yanı sıra, sanat eğitimi tamamlayıp, sanat hayatına yeni atılan ve farklı alanlarda eğitim almış olmasına rağmen yıllarını sanata adayan katılımcılarımız bulunmaktadır. Sergide, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanı için kanlarını dökmüş şehitlerimizi anmak, saygı ve minnet duygularımızı sanat aracılığıyla sunmak ve Cumhuriyetimizin 96. yıl dönümünü kutlamak amacıyla bir araya gelinmiştir.

Ülkemiz genelinde her yıl yaklaşık 20 merkezde eşzamanlı açılan Ekim Geçidi Sergilerinin Çanakkale olarak dokuzuncusunu gerçekleştireceğiz. Sergimizde, Çanakkale, İstanbul, Antalya, Eskişehir, Bursa, Kastamonu, Nevşehir, illerimiz yanında, Almanya’dan toplam 74 sanatçımızın eserleri yer almaktadır.

Sergimizi şimdiye kadar olduğu gibi bu yıl da Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Seramik Müzesi, Deniz Müzesi Komutanlığı Katkıları ile gerçekleştirmekteyiz. Cumhuriyetimizin daha nice kuruluş yıldönümlerini, Çanakkale zaferini kazandıran birlik ruhu ile, bilimsel ve sanatsal aydınlanmalar eşliğinde, sevgi ve barış içinde kutlamak istiyoruz.

Yer :Deniz Müzesi Muavenet-i Milliye Sergi Salonu

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir