Müze

Dünya Müzeler Günü seminerleri başlıyor

Haber

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müzeciler ile müze gönüllülerinin 18 Mayıs Uluslararası Müze Günü’nde çevrim içi etkinliklerde buluşacağını ve Türkiye‘de müzelerin geleceğinin bu seminerlerde masaya yatırılacağını duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) Türkiye Milli Komitesi ve Müzeciler

‘MÜZELERİN GELECEĞİ: İYİLEŞME VE YENİDEN DÜŞLEME

Derneği işbirliğinde gerçekleştirilecek seminerlerin ilkinde, ICOM tarafından 2021 yılı için belirlenen ‘Müzelerin Geleceği: İyileşme ve Yeniden Düşleme‘ teması kapsamında sunumlar yapılacak.

Türkiye‘nin birçok önemli müzesinden uzmanların katılacağı ağ seminerinin başlıkları da;

‘Çağdaş Dünyada Müzeler Neyi Başarabilir?’, ‘Müzenin Kurumsal Tasarımı ve Enstitü Müze

Yaklaşımı’, ‘Müzelerin Toplumsal/Sosyal Rolü ve Sürdürülebilirlik’, ‘İklim Değişikliğinin Etkisinde Müzelerin Sürdürülebilirliği’, ‘Müzelerde Dijital Dönüşüm/Dijitalleşme/Teknoloji’ ve ‘Yeni Müzecilik Uygulamaları’ olacak.

KOCAELİ ÇALIŞMALARI  KONUŞULACAK

Müzeler Günü kapsamında bir haftaya yayılan ağ seminerleri serisi 22 Mayıs‘ta Kocaeli Müzesince gerçekleştirilecek etkinlikle tamamlanacak. Kocaeli Müzesi’nin yanı sıra

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve ICOM Türkiye Milli Komitesi temsilcileri, Kocaeli Üniversitesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümlerinden akademisyenlerin katılacağı seminerde Kocaeli çalışmaları konuşulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü 18 Mayıs’ta sosyal medya hesapları üzerinden gün boyu müzeleri tanıtan ve ziyaretçileri davet eden içerik paylaşımlarında bulunacak.

FARKLI SEMİNERLER  DÜZENLENİYOR

Ayrıca Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından, 18 Mayıs saat 14.00’te ‘Müzelerin Geleceği‘ temalı farklı bir ağ semineri daha gerçekleştirilecek. Seminere Arkeoloji Haber, Özel Satranç Müzesi, Antalya Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yetkilileri katılacak. Ankara Üniversitesi Kıpır Kıpır Müze Gönüllüleri Ekibi ise 18 Mayıs saat 19.00’da yine çevrim içi bir etkinlik düzenleyecek. Buluşma, Anadolu Medeniyetleri Müzesinin kuruluşunun 100’üncü yılı nedeniyle ’53’üncü Müze Buluşmaları’ kapsamında gerçekleştirilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir