DOĞUYORUM SANAT GRUBU - 2021

Doğuyorum Sanat Grubu’ndan Lirik Bir Yolculuk sergisi Corpus Galeri’de

Sergi

Doğuyorum / Lirik Bir Yolculuk adlı sergi ile 25 Mayıs – 10 Temmuz 2021 tarihleri arasında Corpus Galeri’de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

İsmail Tetikçi, Kadir Ablak, Mustafa Albayrak, Musa Güney ve Tolga Boztoprak’ın bir araya gelerek görsel sanatlar alanında kolektif bilinci hem yaygınlaştırmak hem de ortak paydalarda buluşarak ressamca yaşanılmaya çalışılan resim sevdasını yaşatma güdüsü taşıyan Doğuyorum Sanat Grubu, 25 Mayıs – 10 Temmuz tarihleri arasında Mehmet Demir küratörlüğünde Corpus Galeri’de Doğuyorum / Lirik Bir Yolculuk isimli sergiyle sanatseverlerle buluşuyor.

Mustafa Orkun Müftüoğlu, Doğuyorum Sanat Grubu şunları söylüyor:

Doğuyorum / Lirik Bir Yolculuk Sanatçının sanat yapma arzusu ve doğayla olan iletişimi varoluşunun en temel sebebidir. Bu var olma inancı, sanat nesnesi olarak ortaya çıkar. “Doğu-Yorum”  birlikteliği bu var olma arzusunu, sanat nesnesi olarak tuvallerinde ortaya koyar. Bu tuvaller, aynı tema ya da kavram birlikteliğinin bir sonucu olarak göstermez kendini. Bunlar, aynı kültür ve ortamda yeşermenin getirdiği birlikteliğin ifadeleridir denebilir.”

İsmail Tetikçi’nin resimlerinde hayatı, doğayı ve insanın zavallı yalnızlığının haykırışını duyarken Kadir Ablak’ın çalışmalarında yaşamsal sorgulamalarla karşı karşıya kalıyor izleyici; Mustafa Albayrak’ın çalışmalarında mekân ve insan bütünleşip Musa Güney’in yapıtlarında ise doğa adeta metamorfoz geçirmekte iken Tolga Boztoprak’ın eserlerinde ise insana yeni bir doğa teklifi sunulduğunu izleyici fark etmektedir.

 

Sergi pazartesiden cumaya kadar saat 12.00 – 19.00 saat aralığında ziyaret edebilir.

Corpus Galeri

Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Astoria, No:127/ B2-03, Şişli – İstanbul

DOĞUYORUM HAKKINDA 2021

Anadolu’nun zorlu yaşam koşulları büyük kentlere göçü arttırdığı gibi eğitim yoluyla daha kaliteli ve rahat bir yaşam arayışını ortaya çıkarmıştır. Bizler ise bölgemiz için en zor olanı, sanatı seçtik.  Profesyonel sanat ortamından habersiz yaşarken, bir araya gelmemize bölgemizde 1992 yılında kurulan Erzurum Atatürk üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi sebep oldu. Okul/ Üniversite, amatör heyecanlarımızı profesyonel heyecanlara dönüştürdü…

1995 yılında ben ve Boztoprak resim bölümü, Güney ise grafik bölümünü tercih ederek eğitim hayatımıza başladık. 1996 yılında Tetikçi, 1998 yılında ise Ablak resim bölümünü kazanarak bu ortama dahil oldular. Boztoprak ile birlikte okulun ilk günlerinden itibaren yapışık ikiz misali her işimizi birlikte yapıyorduk. İlerleyen süreçte ilk atölyemizi açıp eğitimimizle birlikte birçok ortak projeye imza attık. Güney’in grafik bölümünde okumasına rağmen, üniversite öncesi güçlü resim alt yapısı çabucak kaynaşmamıza vesile oldu. Ayrıca atölye komşuluğu yapıyorduk. Bizlerden bir sonraki yıl resim bölümünü kazanan Tetikçi ile sınıf arkadaşlarından ayrışan yeteneği ve sempatik kişiliği sayesinde daha o günlerde yakın arkadaşlık kurduk. Ablak’la ise ortak arkadaşlar vasıtası ile tanışmıştık. Üniversite yıllarında başlayan arkadaşlığımız ilerleyen süreçte atölye ortaklığına kadar yükseldi. Fakültemizin organize ettiği bazı ortak projelerde yer aldık. Bu çalışmalarda yer almamız bugünlere gelen dostluğumuzun güçlenmesini ve grup çalışma ruhumuzun gelişmesini sağladı.

Günü gelince herkes mezun oldu yollar ayrıldı. Farklı ortamlarda hayatlar kuruldu. Sanat mücadelemize ise bireysel olarak devam ettik. 1999 yılında, önce Boztoprak Kartal’a, ardından Güney ise Yeşilpınar İstanbul’a yerleşti. İlk atölyelerini Boztoprak Kadıköy Moda da, Güney ise Yeşilpınar da kurarak bu kadim şehirde sanat mücadelesini başlattılar. 2004 yılında bende Alibeyköy İstanbul’a yerleştim. 2006 yılında ise Beyoğlu Sadri Alışık sokakta hayalini kurduğum atölyeme kavuştum. Çok geçmeden kadim dostum Boztoprak ile birlikte o günlerde başlayan Güneşeresim Grubu hareketinin içerisinde yer aldık. İlerleyen süreçte dernekleşen Grup hareketinin kurucu üyeliğine imzalarımızı attık. 2005 yılında Tetikçi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde doktora eğitimi yapmak için İstanbul Kadıköy’e taşındı. Ablak ise 2006 yılında Erzincan’dan ayrılarak İstanbul Güneşli’ye yerleşti.  İlerleyen aylarda diğer arkadaşlarımda Güneşeresim sanat hareketine dahil oldular. Grubun 25 üye sanatçısıyla birlikte birçok ortak etkinlikte yer aldık. Daha soraki süreçte Güneşeresim Derneği’nin Beyoğlu Plastik Sanatçılar Derneği’ne dönüşmesinde önemli rolümüz oldu.

2008 yılı başlarında kısa süreliğine atölyesiz kaldığım günlerde bu kez beş arkadaş Beyoğlu Yeşilçam bölgesini mesken tuttuk. Paris kafelerinin entelektüel ortamlarını aratmayan sanatçı buluşmalarına dönüştürdüğümüz o günlerde, beş eski dost sık sık bir araya geliyorduk. Bu buluşmalarda sanat projeleri ve geleceğe dair hedefler üzerine sıkı tartışmalar yapıyorduk. Bu tartışmalar sonucu ortak bir karara vardık. Bireysel çalışmalara devam edilecek güç birliği adına ise yeni kurduğumuz DOĞUYORUM Sanat Grubu çatısı altında birleşilecekti. İlk faaliyet olarak 2008 yılı TÜYAP Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’na katılmayı, hedef olarak belirledik. Büyük bir heyecanla şu anki sergimizin oluşmasına vesile olan ilk faaliyetimizi gerçekleştirdik. Hemen ardından Ablak’la atölye ortaklığına karar vererek atölyemizin adını Doğuyorum Sanatevi olarak kararlaştırdık. Sonrasında bireysel sergiler ve Doğuyorum sanat grubu faaliyetlerini yürütmeye devam ettik. Doğuyorum Sanat Grubu’nun bazı sergilerinde grup sanatçı sayısı beş ten az olurken bazı sergilerde daha fazla sanatçıyla bir araya geldik.

2010 yılından sonra özellikle TÜYAP Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı 8. Salonda grup sergileriyle bir stantla beş kişi yer almaktansa yakın çevremizdeki başarılı genç sanatçılara da görünür olma imkanı sağlamak amacıyla beş farkı grupla fuarda yer almaya başladık. Ben Greyart’la 2010 yılından sonra, kesintisiz TÜYAP Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’na katıldım. Diğer arkadaşlarım ise: Boztoprak, Arttoprak isimli grubuyla, Güney non/art, Tetikçi Kent/e uzak ve Ablak ise var olan Doğuyorum adıyla kendi grup faaliyetlerini devam ettirdi. Bu çalışmalarımız yalnızca TÜYAP Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı ile sınırlı kalmadı. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda farklı fuar ve sergilerle devam etti.

Bugünden geriye dönüp baktığımda, heyecanla sanatın zorlu yolculuğuna çıkmış bizler, hedeflerimizin çok önemli bir bölümünü gerçekleştirebilmenin haklı gururunu yaşıyoruz.  Doğuyorum Sanat Grubu ise geleceğe söyleyecek sözümüzün birlik çatısı olmasına devam edecektir.

 

DOĞUYORUM SANAT GRUBU –  2008-2021  FAALİYETLERİ

2021-  “Doğuyorum Lirik Bir Yolculuk” Corpus Sanat Galerisi, Şişli / İstanbul

Sanatçılar: İsmail Tetikçi, Kadir Ablak, Mustafa Albayrak, Musa Güney, Tolga Boztoprak

2019   “Renklerin Ustaları”, Emin Antik Sanat Galeresi, Altındağ / Ankara

Sanatçılar: Gafur Uzuner,İsmail Tetikçi, Kadir Ablak, Mustafa Albayrak, Musa Güney, Osman Akça, Tolga Boztoprak

2012-  “Yedi İz Yedi İmge” Antre Sanat Galerisi, Kocaeli GSF / Koçaeli Sanatçılar: İsmail Tetikçi, Kadir Ablak, Lütfü Kaplanoğlu, Mustafa Albayrak, Musa Güney, Tolga Boztoprak, Reşatbaşar, Yarkın Biçer

2009 –  19. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı, Doğuyorum Sanat Grubu, TÜYAP, Büyükçekmece / İstanbul

Sanatçılar: Kadir Ablak, Mustafa Albayrak, Tolga Boztoprak

2009 –  Doğuyorum Sanatevi Atölye Açılışı Resim sergisi, Doğuyorum Sanatevi, Beyoğlu / İstanbul                                                                                                                                                                   Sanatçılar: Kadir Ablak, Mustafa Albayrak,

2009 –  “İlkinciler” Resim, Heykel ve Fotoğraf Sergisi, Bindallı Sanatevi, Beyoğlu / İstanbul

2008 –  18. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı, Doğuyorum Sanat Grubu, TÜYAP, Büyükçekmece / İstanbul

Sanatçılar: İsmail Tetikçi, Kadir Ablak, Mustafa Albayrak, Musa Güney, Tolga Boztoprak

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir