Günen

Doğadaki matematiksel düzen dil midir, dil değil midir?

Haber

Ressam ve Yazar Mustafa Günen, sanatı yanında yazdığı yazılarla da sanat ve bilim dünyasında zaman zaman tartışmaların fitilini ateşliyor. Yazdığı yazıların İngilizce olarak yayınlanması uluslararası alanda okunmasını sağlıyor. Berkeley Üniversitesi’nden Fizik Profesörü Richard Muller, Günen’in sitemizde yayınlanan Sanat Manifestom: 10 üst başlığını taşıyan yazı dizisinde Doğadaki Matematiksel Düzeni Dil’e Benzetmek Yanlıştır başlıklı yazısına yanıt verdi. Fizik alanında hocaların hocası olarak anılan Muller, “Matematiği dil ile karşılaştırmanın yanlış olduğu konusundaki analizinize katılıyorum” dedi. Bu tartışmalar akademik boyutta bir tartışma ile doğadaki düzenin bir dil olup olmadığı noktasına evrilir mi? Önümüzdeki günlerde göreceğiz. 

richard-muller

İşte Muller’in Mustafa Günen’in yazısına gönderdiği yanıtın Türkçesi ve İngilizcesi:

Sevgili Mustafa

Matematiği dil ile karşılaştırmanın yanlış olduğu konusundaki analizinize katılıyorum. Yine de, birisi “Matematik fiziğin dilidir” dediğinde ne demek istediklerini biliyorum, fikirleri, soruları, teorileri ve sonuçları ifade etmenin doğru yolu olduğunu anlıyorum. Ama onların söylemedikleri şey, matematiğin kesinlik, kendi içinde tutarlık ve içeriği sağlamak için bunun çok ötesine geçtiğidir.

Richard Muller

 

Dear Mustafa

I agree with your analysis that it is incorrect to compare mathematics with language. Yet I understand that when someone says, “Math is the language of physics” I know what they mean—that it is the proper way to express ideas, questions, theories and results. But what they don’t say is that mathematics goes way beyond that to require precision, self-consistence, and content.

Richard Muller

Etiketler

Bir Yanıt Yazın