Elif Sonkan

Datça Yakaköy’de Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi(Ukksa )’nde Genç Bir Sanatçı Elif Sonkan’ın Sergisi

Sergi

Datça‘da gelenekselleşen Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi (UKKSA)’nın düzenlediği 9. Knidos’un Sır’ı Sanat Festivali‘nin bu yılki teması ‘Göç ve Kimlikler‘di. Bu yıl festivalde, bir karma serginin yanı sıra, Ekrem Kahraman, Ağıt Uğur Uludağ ve Elif Sonkan‘ın resim sergileri, Emel Vardar, Nusret Başöner, Funda Tarakçıoğlu‘nun heykel sergileri, Ece Kazan, Ayşe Yılmaz‘ın seramik sergileri 31 Ekim‘e dek sürecek.  Festivale, sergisi ile katılan genç yetenek Elif Sonkan ile sergisi ve UKKSA üzerine söyleştik.

Elif Sonkan
Elif Sonkan çalışmalarının önünde…

 

Hasan Ortatepe: Elif Sonkan bize kendini tanıtır mısın?

On üç yaşımdayım. İstanbul Şişli Terakki Ortaokulu‘nda okuyorum. Anaokulundan beri elime geçen her malzeme ile bir şeyler çizip duruyorum. Bu benim 5. kişisel sergim. İlk sergimi 8 yaşımda iken Bindallı Sanatevi‘nde açmıştım. İki yıl sonra yine Bindallı Sanatevi‘nde ikinci sergimi, bu kez resim-heykel sergisi olarak gerçekleştirdim. Üçüncü sergimi ise okulumun yönetim katında resim sergisi olarak düzenledik. Bu yılın başında da Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Sanatevi‘nde oldukça kapsamlı bir resim-heykel sergisi oldu. Bu sergide 40 resim ve 11 heykel yer aldı.

Hasan Ortatepe : UKKSA’daki sergi fikri nasıl doğdu?

Datça çok sevdiğimiz bir yer. Birkaç yıldır yaz tatillerimi burada geçiriyorum. Zaman zaman UKKSA atölyelerinde resim ve heykel çalışmalarına katıldım. UKKSA, mimar büyükbabam Mimar Mehmet Şahin‘in  mimari katkılarıyla kurulan bir sanat mekânı. Bu yaz UKKSA kurucusu Nevzat Amca (Nevzat Metin) sergim için bir duvar ayırdı. Bu sergimde 7 resim, 4 heykel yer alıyor.

Elif Sonkan

Hasan OrtatepeResim ve Heykel çalışmalarınla ilgili bir eğitim alıyor musun ?

İlkokul üçüncü sınıfta iken okuldan MEB‘in bir yetenek sınavına katılmamı istediler. MEB, Bilim Sanat Merkezleri adı ile fen, resim ve müzik yeteneği olan öğrencileri üç aşamalı bir sınav ile seçiyor ve onlara okul sonrası eğitim veriyor. Bu sınavı kazanarak Beşiktaş Bilsem’de 4 yıldır sanat çalışmaları yapıyorum.

Hasan Ortatepe: UKKSA’daki sergi etkinliğini biraz açar mısın ?

UKKSA’da her yıl Ağustos ayı başında genel adı ” Knidos’un SIR‘ı adlı geniş kapsamlı sergiler düzenleniyor. Bu yılki serginin teması”Göç ve Kimlikler“. Sanat festivali kapsamında, 8 kişisel sergi ile 40 sanatçıdan oluşan bir karma sergi yer alıyor.

Hasan Ortatepe: Teşekkür ederim Elif, başarılarının devamını dilerim…

Etiketler

Bir Yanıt Yazın