Şenol Çarık Kitap

Cumhuriyet’in Ekonomi Politiği- Devletçilik- Halkçılık-Planlama-Kalkınma

Kitap

Tarımda kendi kendine yetebilen  7 ülkeden birisiyken Bulgaristan‘dan saman ithal eden bir ülke konumuna Türkiye nasıl sokuldu? Cumhuriyet‘in yokluk yıllarında üretime dayalı siyasalar geçerliyken aşama aşama günümüzün üretmeden tüketen toplumuna  nasıl geldik. ” Cumhuriyet’in Ekonomi Politiği- Devletçilik- Halkçılık-Planlama-Kalkınma” başlıklı çalışmada Şenol Çarık bu soruyu yanıtlamaya çalışıyor.  Araştırması ve derlemesiyle bu soruya kapsamlı ve doyurucu yanıt verme çabasında.

Kitabın arka kapağında şunlara değiniliyor: “Ne üretiyoruz?” sorusuna verebileceğimiz bir yanıt bile yok! Dışa bağımlı, borç batağı içerisinde bir ekonomi…Mustafa Kemal Atatürk’ün “Tam bağımsızlık, ekonomik bağımsızlıkla mümkündür” sözü bugün daha da önem kazanmıştır. Kurtuluş Savaşı’yla kurulan Cumhuriyetimizin yarattığı kurumlardan, bozkırdaki mucizeden öğrenilecek o kadar çok şey var ki!

Cumhuriyetin yarattığı mucizeyi, kurduğu fabrikaları küçümseyenlerin, “devlet fabrika mı işletir?” diyenlerin, yokluktan varedilen tüm kurumları, fabrikaları özelleştirenlerin, satanların ülkemizi getirdiği yer ortadadır. Ülkemiz ekonomisi giderek krizin derinleştiği, bunalımın daha da büyüdüğü bir noktaya gitmektedir. Elinizde tuttuğunuz bu çalışmada, ülkemizin yetiştirdiği kıymetli, birikimli hocalar, uzmanlar, hem Cumhuriyet ekonomisini, planlamayı, kalkınmayı, kısaca Cumhuriyetin mucizesini hem de serbest piyasayla birlikte rayından çıkan ekonomiyi, bugün gelinen noktayı, sebep ve sonuçlarıyla, çözüm önerileriyle birlikte kaleme aldılar.

Şenol Çarık kimdir?

Gazeteciliğe 2003 yılında Ulusal Kanal ve Aydınlık’ta muhabir olarak başladı. İlk Kurşun, Haber Ekspres, Dem TV, Metropol FM, Medya Türk Yorum gibi yayın organlarında çalıştı. Haber ve söyleşileri Gerçek Gündem, ulusalkanal.com.tr, muhalifgazete. com, yonhaber.com gibi sitelerde yayınlandı. Öte yandan Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap, Aydınlık Kitap ve Yurt Kitap’ta yazıları yayınlandı. Yön Radyo’da siyasal tarihe ve güncel gelişmelere ilişkin haftada bir yayınlanan ‘Parantez’ isimli bir programı hazırlayıp sundu. 2011’den bu yana Odatv’de yazmakta, USİAD Bildiren dergisinin yayın yönetmenliğini devam ettirmektedir. “Türkiye Solunun Kısa Tarihi” (Asi Kitap, 2016) ve “Doktor Hikmet Kıvılcımlı- Adanmış Bir Hayat” (2017) adlı kitapları bulunmaktadır. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik bölümünde doktora çalışmalarını sürdürmektedir.an çıkan ekonomiyi, bugün gelinen noktayı, sebep ve sonuçlarıyla, çözüm önerileriyle birlikte kaleme aldılar.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir